By using our service you accept the use of cookies.

Louis MASRELIEZ

1748–1810, France/Sweden

Also known as: LM, Masrelier

Name Louis, Adrien MASRELIEZ
Birth 1748, France
Died 1810, Sweden

Louis Adrien Masrreliez var son till Adrien Masreliez. Han var endast ett år gammal när han kom med fadern till Sverige. Han studerade först vid Konstakademien, senare i Paris och Rom. Till Sverige återkom han 1783. Utfört dekorationer till Haga, till Drottningholms och Stockholms slott, samt dessutom tavlor med antika motiv, allegorier. Han blev 1784 professor vid Konstakademien, samt blev av betydelse för samtidens unga konstnärer. Bland hans elever kan nämnas Limnell och Westin. Hans rumsinredningar är särdeles vackra i sin art och liksom hans stafflitavlor starkt påverkade av antiken. Han blev rektor för Konstakademien 1802 och direktör 1805.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Prins Eugens Waldemarsudde, och Moderna Muséet, Kungliga biblioteket i Stockholm, Kungliga Slottet och Konstakademien.

Nattvardens Instiftelse by Louis MASRELIEZ

Nattvardens Instiftelse (1768)

Price SEK 1,000 (€100)
Estimated SEK 2,000
Antikiserande Fris Med Fabeldjur by Louis MASRELIEZ

Antikiserande Fris Med Fabeldjur

Price SEK 2,800 (€268)
Estimated SEK 4,000–5,000