By using our service you accept the use of cookies.
Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Madelaine ‘M Pyk’ PYK

1934, Sweden

Also known as: MPYK

Name: Madelaine, Rosa ‘M Pyk’ PYK
Birth: 1934, Sweden

Madelaine Pyk studerade vid Konstfackskolan i Stockholm under perioden 1951-55 och vid Konstakademien i Stockholm under perioden 1963-67.
Hon är en av Sveriges mest älskade konstnärer. Hennes särpräglade naivistiska figurmotiv är oftast fyllda med människor och djur, i härliga miljöer och humoristiska situationer.
Madeleine Pyk hade sin debututställning 1956 på Lilla Paviljongen i Stockholm. Hon har sedan dess haft ett flertal separatutställningar både i Sverige och utomlands, bl a kan man nämna Galleri Blanche, Färg och Form, Konstnärshuset, Olle Olsson-huset i Hagalund , Galleri Bergström i Göteborg och Malmö samt Halmstad konstsalong.
Utomlands har Madeleine Pyk bl a ställt ut i Hamburg, Amsterdam, Rom, Paris och Botswana. Madeleine Pyk finns representerad på en rad olika museer och statliga verk; Moderna museet, Museet i Norrköping, Museet i Västerås, Museet i Umeå, Museet i Östersund för att nämna några.
Madeleine Pyk har även gjort en rad utsmyckningar där man kan nämna bl a utsmyckning av AB Vin och Sprit i Gröndal, Stockholm och KF´s lokaler i Stockholm.

Källa: Sammansatt av olika källor från internet.

Stadsmotiv by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Stadsmotiv (1997)

Price SEK 55,000 (€5,990)
Estimated SEK 50,000–60,000
(2) Bl A

(2) Bl A "tant Augustas Kaffekalas" (1948)

Price SEK 1,800 (€208)
Estimated SEK 1,500
Untitled by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Untitled

Price SEK 17,000 (€1,981)
Estimated SEK 12,000–15,000
Bebådelsen by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Bebådelsen

Price SEK 6,400 (€742)
Estimated SEK 8,000
Drottningholm by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Drottningholm

Price SEK 22,000 (€2,325)
Estimated SEK 30,000
Tiger Emile by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Tiger Emile

Price SEK 16,000 (€1,800)
Estimated SEK 8,000
Cirkus by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Cirkus (-74)

Price SEK 4,600 (€521)
Estimated SEK 2,000
Bilder Från Provence by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Bilder Från Provence

Price SEK 3,000 (€333)
Estimated SEK 4,000
Pingviner by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Pingviner

Price SEK 65,000 (€7,257)
Estimated SEK 20,000–25,000
Meny by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Meny

Price SEK 55,000 (€6,141)
Estimated SEK 20,000–25,000
Blixten, Mamma Och Jag by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Blixten, Mamma Och Jag

Price SEK 22,000 (€2,456)
Estimated SEK 8,000–10,000
Kattutställningen by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Kattutställningen

Price SEK 29,000 (€3,311)
Estimated SEK 25,000
Pykasso by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Pykasso

Price SEK 52,000 (€5,648)
Estimated SEK 30,000–40,000
Bagarna by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Bagarna

Price SEK 36,000 (€3,910)
Estimated SEK 20,000–25,000
Stad Med Tinnar Och Torn by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Stad Med Tinnar Och Torn

Price SEK 42,000 (€4,562)
Estimated SEK 20,000–25,000
Tiger by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Tiger (2002)

Price SEK 27,000 (€2,914)
Estimated SEK 20,000
Hundporträtt by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Hundporträtt (-95)

Price SEK 3,200 (€346)
Estimated SEK 2,000
Rymden by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Rymden (1972)

Price SEK 13,000 (€1,297)
Estimated SEK 10,000
Ganges by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Ganges

Price SEK 18,000 (€1,831)
Estimated SEK 20,000–25,000
Farmor by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Farmor

Price SEK 19,000 (€1,816)
Estimated SEK 8,000–10,000
Axel Von Fersens Nya Rock by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Axel Von Fersens Nya Rock

Price SEK 12,000 (€1,147)
Estimated SEK 12,000–15,000

Kalymnos

Price SEK 8,500 (€815)
Estimated SEK 7,000
Jeriko by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Jeriko

Price SEK 6,000 (€575)
Estimated SEK 7,000
Par I Stadsbild by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Par I Stadsbild

Price SEK 2,000 (€192)
Estimated SEK 1,500

Interiör

Price SEK 700 (€68)
Estimated SEK 1,000

Slussen

Price SEK 800 (€78)
Estimated SEK 1,200

Par Vid Torg

Price SEK 1,700 (€166)
Estimated SEK 1,000

Cirkuselefanter

Price SEK 1,800 (€178)
Estimated SEK 1,500
Mimosa by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Mimosa

Price SEK 2,200 (€218)
Estimated SEK 2,000

Tre Kvinnor

Price SEK 4,500 (€442)
Estimated SEK 5,000

Tre Kvinnor

Price SEK 4,500 (€442)
Estimated SEK 5,000

Lejon

Price SEK 14,500 (€1,423)
Estimated SEK 12,000–15,000

Figurscen

Price SEK 3,700 (€369)
Estimated SEK 3,000
Alibi by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Alibi

Price SEK 4,500 (€441)
Estimated SEK 3,000
Strandpromenaden by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Strandpromenaden

Price SEK 1,300 (€127)
Estimated SEK 1,000

Restaurant La Campanette"

Price SEK 600 (€59)
Estimated SEK 1,000

Apa

Price SEK 7,500 (€735)
Estimated SEK 5,000

Interiör

Price SEK 700 (€69)
Estimated SEK 1,000

Ateljén

Price SEK 700 (€69)
Estimated SEK 1,000

Stockholmsvisit

Price SEK 28,000 (€2,617)
Estimated SEK 20,000–25,000

Landskap Med Figurer

Price SEK 18,000 (€1,682)
Estimated SEK 15,000–18,000

Kvinna Med Hästar (1987)

Price SEK 17,000 (€1,589)
Estimated SEK 10,000–12,000
Hundar by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Hundar (1990)

Price SEK 12,000 (€1,176)
Estimated SEK 12,000
Kalymnos by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Kalymnos

Price SEK 7,500 (€735)
Estimated SEK 6,000

Kalymnos

Price SEK 7,500 (€735)
Estimated SEK 6,000
Kor På Stranden by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Kor På Stranden (1966)

Price SEK 2,300 (€225)
Estimated SEK 2,000
Rosenfinken by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

Rosenfinken

Price SEK 14,000 (€1,321)
Estimated SEK 12,000
På Resa by Madelaine ‘M Pyk’ PYK

På Resa (2005)

Price SEK 64,000 (€5,818)
Estimated SEK 30,000–35,000