By using our service you accept the use of cookies.

Magnus Von WRIGHT

1805–1868, Finland/Sweden

Also known as: MVW

Name Magnus Von WRIGHT
Birth 1805, Finland
Died 1868

Magnus Von Wright, Finsk-Svensk konstnär, målare och grafiker. Tidigt i karriären målade han landskap och gårdar men blev senare mest känd för sitt fågelmåleri och utgav tillsammans med brodern Wilhelm, planschverket Svenska fåglar efter naturen och på sten ritade. Han arbetade också med illustrationer till verket Finlands foglar.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Finlands Nationalmuseum och Ateneum i Helsingfors.

Source: Internet

View From Kaukola. by Magnus Von WRIGHT

View From Kaukola. (1865)

Price EUR 31,756 Incl. buyer's premium
Estimated EUR 12,000–15,000
Ducklings by Magnus Von WRIGHT

Ducklings

Price EUR 6,200
Estimated EUR 4,000–5,000
From The Shore Of Lehtisaari by Magnus Von WRIGHT

From The Shore Of Lehtisaari

Price EUR 12,000
Estimated EUR 12,000–15,000
Rödhake (erithacus Rubécula). by Magnus Von WRIGHT

Rödhake (erithacus Rubécula).

Price SEK 17,000 (€1,766)
Estimated SEK 10,000–15,000
Punatulkku-asetelma by Magnus Von WRIGHT

Punatulkku-asetelma (1842)

Price EUR 1,500
Estimated EUR 1,700–2,000
Käsinväritettyjä Litografioita by Magnus Von WRIGHT

Käsinväritettyjä Litografioita (1820-1830)

Price EUR 750
Estimated EUR 800–1,000
Crossbill by Magnus Von WRIGHT

Crossbill

Price EUR 900
Estimated EUR 600
Haminalahti Seen From The Mustamäki Hill by Magnus Von WRIGHT

Haminalahti Seen From The Mustamäki Hill (1864)

Price EUR 6,000
Estimated EUR 7,000
Stilleben Med Fåglar by Magnus Von WRIGHT

Stilleben Med Fåglar (1868)

Price EUR 31,000
Estimated EUR 17,000–22,000
(4) Svenska Fåglar - Rovfåglar by Magnus Von WRIGHT

(4) Svenska Fåglar - Rovfåglar

Price SEK 1,300 (€125)
Estimated SEK 1,500
(4)  Svenska Fåglar - änder by Magnus Von WRIGHT

(4) Svenska Fåglar - änder

Price SEK 1,000 (€96)
Estimated SEK 1,500
åskmoln över Sjön by Magnus Von WRIGHT

åskmoln över Sjön (1860)

Price EUR 2,700
Estimated EUR 2,000–2,500