By using our service you accept the use of cookies.

Maja FJÆSTAD

1873–1961, Sweden

Also known as: Fjaestad

Name: Maja, Kerstin FJÆSTAD
Birth: 1873, Sweden
Died: 1961, Sweden

Maja Fjæstad var hustru till konstnären Gustaf Fjæstad. Hon visade tidigt konstnärliga talanger och började som 11- åring på konstskola i Landskrona. Hon genomgick grundlig textil utbildning och fortsatte sedan med måleri framför allt på Konstnärsförbundets målarskola. Hon gifte sig med Gustaf Fjaestad och följde honom till Värmland för att bo i Christian Erikssons Oppstuhage. Detta var starten till Rackstadskolonin. Mest känd blev hon för sina trä- och linoleumsnitt men hon har även målat porträtt och landskap. Hon tillhörde grundarna av Arvika Konsthantverk. Hon har också gjort gobelänger och andra textilier, vanligen ritade av hennes man.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum, Museum i Norrköping, samt i London.

Björkar by Maja FJÆSTAD

Björkar (-18)

Price SEK 15,000 (€1,626)
Estimated SEK 2,000–3,000
Alhänge Samt Sommarbukett by Maja FJÆSTAD

Alhänge Samt Sommarbukett

Price SEK 1,500 (€159)
Estimated SEK 1,000
Februariblommor by Maja FJÆSTAD

Februariblommor

Price SEK 1,600 (€165)
Estimated SEK 1,200
Värmlandsmotiv by Maja FJÆSTAD

Värmlandsmotiv (1910)

Price SEK 6,500 (€645)
Estimated SEK 2,000
Sommarblommor by Maja FJÆSTAD

Sommarblommor

Price SEK 1,500 (€147)
Estimated SEK 1,000