By using our service you accept the use of cookies.

Maria WRANGEL

1861–1923, Sweden

Also known as: Wrangel Af Sauss

Name Maria WRANGEL
Birth 1861, 18/3, Sweden
Died 1923, 12/4, Sweden

Konstnär, målare, tecknare. Maria Wrangel studerade vid Tekniska Skolan och Konstakademien. Företog resor till Paris och studerade för bla. R. Colin. Hon har målat porträtt samt landskap, ofta med snöhöljda norrlandsmotiv.

Source: Art Signature Dictionary

"porträtt Av Greve Fredrik Ulrik Wrangel" (-89)

Price SEK 19,600 (€2,000) Incl. buyer's premium
Estimated SEK 15,000–20,000
Strandbrasa I Nordisk Sommarnatt by Maria WRANGEL

Strandbrasa I Nordisk Sommarnatt (1893)

Price SEK 7,000 (€636)
Estimated SEK 10,000–15,000