By using our service you accept the use of cookies.

Marianne ÅGREN

1943, Sweden

Also known as:

Name Marianne ÅGREN
Birth 1943, Sweden

Marianne Ågrens stil kan kallas impressionistisk-expressionistisk och hon målar ofta porträtt av kvinnor, interiörer och landskap, alltid i starka och klara färger.

Utbildning:
Sommerakademie, Salzburg -69, Forum, -68-69, Konstakademien, Köpenhamn -72-79, Sverige

Separatutställningar:
SDS-hallen, Malmö-75, -79, Krognoshuset, Lund -76, Galleri Heland, Stockholm Härnösands konsthall -81,
Konstfrämjandet, Stockholm -85, Galleri Victoria Göteborg -89,Galleri Cupido, Stockholm -90, Galleri Skånes
konst, Malmö , -91, Galleri Nykvarn, -92-95, Galleri Propersona, Stockholml, -95-96.M.fl.

Samlingsutställningar:
Vårutställning Charlottenborg, Köpenhamn -74, Liljevalchs,Stockholm -75 76-85, Efteraarsudstillningen, Köpenhamn-79, Nordisk kvinnoutställning, Malmö Konsthall,-80, Åbo Konstmuseum -80, Skånes konstförening Malmö - 85-86-88. m.fl.

Stipendier:
Fonden för Dansk--Svenskt samarbete -73-74-75-76, Carlsbergsfondens resestipendium -74, Ellen Trotzigs stipendium -75, Konstakademins stipendium -77,-76, Malmö Stads Kulturstipendiurn -77, m.fl.

Source: Internet

Kvinna Med Rött Hår by Marianne ÅGREN

Kvinna Med Rött Hår

Price SEK 4,400 (€471)
Estimated SEK 5,000
Rapsfält/vallmo/blåklint, Skåne by Marianne ÅGREN

Rapsfält/vallmo/blåklint, Skåne

Price SEK 10,500 (€1,124)
Estimated SEK 7,000
Skärgårdsmotiv by Marianne ÅGREN

Skärgårdsmotiv

Price SEK 5,400 (€649)
Estimated SEK 5,000
Lusthuset På Dalarö

Lusthuset På Dalarö". Min Far(barnet) M. Familj (-78)

Price SEK 0 (€0) Not sold
Estimated SEK 5,000
Trio by Marianne ÅGREN

Trio

Price SEK 11,500 (€1,342)
Estimated SEK 7,000
Blomstrande Kvinna by Marianne ÅGREN

Blomstrande Kvinna

Price SEK 3,000 (€338)
Estimated SEK 4,000
Komposition Med Flickor by Marianne ÅGREN

Komposition Med Flickor

Price SEK 0 (€0) Not sold
Estimated SEK 3,000
Dam Med Pojke by Marianne ÅGREN

Dam Med Pojke (1978)

Price SEK 350 (€39)
Estimated SEK 1,000