By using our service you accept the use of cookies.

Marie-Louise EKMAN

1944, Sweden

Also known as: De Geer Bergenstråhle

Name: Marie-Louise EKMAN
Birth: 1944, Sweden

Marie-Louise Ekman (De Geer Bergenstråhle) är en framträdande gestalt i svenskt kulturliv som konstnär, regissör, filmskapare, dramatiker och professor i måleri. Som rektor för Kungl. Konsthögskolan sedan 1999 har hon varit en mycket framgångsrik ledare, som förenat höga konstnärliga ambitioner med sinne för administration och marknadsföring av skolan. Chef för Dramaten i Stockholm sedan 2009.
Som konstnär skildrar Ekman i naivt berättande målningar mänsklighetens svagheter. Hon är okonventionell och utmanande även som filmskapare, bl.a. Hallo Baby (1976, endast manus, huvudroll), Mamma, pappa, barn (1977), Barnförbjudet (1979), Den hemliga vännen (1990) och Asta Nilssons sällskap (2005).

Source: Art Signature Dictionary

Brevpress I Glas by Marie-Louise EKMAN

Brevpress I Glas

Price SEK 4,000 (€418)
Estimated SEK 2,000
Djungeln by Marie-Louise EKMAN

Djungeln (1976)

Price SEK 5,000 (€549)
Estimated SEK 4,000
Kyssen by Marie-Louise EKMAN

Kyssen (1976)

Price SEK 3,000 (€340)
Estimated SEK 3,000
Måltiden by Marie-Louise EKMAN

Måltiden (1973)

Price SEK 13,000 (€1,382)
Estimated SEK 6,000–8,000
Composition 1982 Iii by Marie-Louise EKMAN

Composition 1982 Iii (1982)

Price SEK 55,000 (€5,845)
Estimated SEK 30,000–40,000
Fågel På Gatan by Marie-Louise EKMAN

Fågel På Gatan (1999)

Price SEK 20,000 (€2,126)
Estimated SEK 12,000–15,000
Sömnen Iii by Marie-Louise EKMAN

Sömnen Iii (1981)

Price SEK 16,000 (€1,738)
Estimated SEK 8,000–10,000
Komposition Med öppen Dörr by Marie-Louise EKMAN

Komposition Med öppen Dörr (2001)

Price SEK 2,500 (€271)
Estimated SEK 1,500
Skygg Den Som Målar Ett Landskap by Marie-Louise EKMAN

Skygg Den Som Målar Ett Landskap (1975)

Price SEK 14,000 (€1,352)
Estimated SEK 12,000–15,000
Komposition Med Figurer by Marie-Louise EKMAN

Komposition Med Figurer (1998)

Price SEK 1,200 (€116)
Estimated SEK 2,000