By using our service you accept the use of cookies.

Nils KÖLARE

1930–2007, Sweden

Also known as: NK

Name: Nils KÖLARE
Birth: 1930, Sweden
Died: 2007, Sweden

Nils Kölare biografi

Nils Kölare utbildade sig på Konstfack i Stockholm 1953-57 och i muralmålning vid Högre konstindustriella skolan i Stockholm. Han hade sin första separatutställning på Konstsalongen Kavaletten i Uppsala 1963.

Separatutställningar
1963 Konstsalongen Kavaletten, Uppsala
1970 Galerie Doktor Glas, Stockholm
1972 Galerie Aronowitsch, Stockholm
1976 Galerie Aronowitsch, Stockholm
1976 Galleri Ferm, Malmö
1977 Galerie Mebius, Göteborg
1978 Galerie Ahlner, Stockholm
1978 Norrköpings Museum, Norrköping
1978 Trappan,Vällingby
1979 Galerie Aronowitsch, Stockholm
1981 Olle Olsson-huset, Hagalund
1982 gamla Rådhuset, Södertälje
1982 Galerie Aronowitsch, Stockholm
1983 Galleri Sankt Olof, Norrköping
1983 Galleri Larsson, Gävle
1983 Galerie Christina, Eskilstuna
1984 Galerie Aronowitsch, Stockholm
1985 Galerie Oijens, Göteborg
1986 Galleri Sankt Olof, Norrköping
1986 Galleri Huset, Östersund
1987 Galerie Aronowitsch, Stockholm
1988 Galleri Kamras, Borgholm
1989 Galleri Tornvall, Forum, Hamburg
1989 Galerie Aronowitsch, Stockholm
1990 Lilla Bleue, Stockholm
1991 Galleri Kamras, Borgholm
1991 Station Skelderhus, Munka Ljungby
1992 Galleri Christina Höglund, Stcokholm
1992 Galerie Aronowitsch, Stockholm
1992 Nord Galleri, Nyköping
1992 Saab:s Konstförening, Linköping
1992 Nordens Ljus, Stockholm
1992 Lasarettsgalleriet, Eskilstuna
1993 Galleri Linné, Uppsala
1993 Karby Gård, Täby
1993 Galleri Bergman, Göteborg
1994 Galleri Bergman, Malmö
1994 Galleri Christina Höglund, Stockholm
1994 Galleri Kamras, Borgholm
1994 Galleri Bergström, Jönköping
1995 Lidköpings Konsthall, Lidköping
1995 Galleri J B,Västerås
1996 Galerie Aronowitsch, Stockholm
1997 Galleri Bergkinten, Orrefors
1997 Konstnärshuset, grafik, Stockholm
1998 Galleri Lindqvist, Bromölla
1998 BMW-Rover, Stockholm
1998 Galleri Bergström, Jönköping
1998 Konsthallen, Enköping
1998 Konsthallen, Härnösand
1999 Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm
1999 Galleri Stenhamre, Uppsala
2002 Konstakademin, Stockholm
2002 Nyköpings Museum

Samlingsutställningar
1955 Gävle museum, Nio unga målare, Gävle
1956-66 Liljevalchs konsthall, Vårsalongen, Stockholm
1957-64 Nationalmuseum, Unga tecknare, Stockholm
1958 Lilla Galleriet, Stockholm
1959-70 Sörmlandssalongen
1960 Nyköpings museum, Falun
1960 Konsthallen, Värnamo
1960 Galleri Spegeln, Ostende, Belgien
1962 Prix Europé de Peinture, Stockholm
1965 Galerie Bleue, Stockholm
1966 Konstakademin, Akvarell och collage, Stockholm
1967 Galerie Bleue, tillsammans med Ami Kölare, Stockholm
1967 Galerie AE, Bilder i rum, Göteborg
1968 Galleri K, Solna
1973-75 Vi ses, grafikutställning, visas på de flesta museer i Sverige
1974 Galerie Plaisiren, Hässelby
1976 Galleriet, Lund
1977 Museo de Arte Moderno, Nunsku, Mexico City, Mexico
1977 Skövde Konsthall, Skövde
1978 Kulturhuset, Konstruktivister, Stockholm
1978 Galleriet, Lund
1978 Galleri Wallner, Malmö
1978 Galerie Blanche, Stockholm
1978 Galerie Aronowitsch, Stockholm
1978 Lidingö Stadshus, tillsammans med Ami Kölare, Lidingö
1979 Galleriet, Lund
1979 Vandringsutställning av svensk grafik, arr. Nunsku, USA, Canada
1980 Galleri Engström, Konkret konst, Stockholm
1980 Galleri I, Göteborg
1981 Galerie Plaisiren, 6 konkreta, Hässelby
1981 Vandringsutsällning, Nils Kölare-Bo Swenson arr.

Riksutställningar
1981 Galleri Astley, Art Concet, Uttersberg
1981 Galleri Engström, Konkret konst 2, Stockholm
1981 Inom ramen, Hylteberga
1981 Handarbetets vänner, Stockholm
1981 Centre Culturel Suédois, Nils Kölare-Bo Swenson, Paris
1981 Liljevalchs konsthall, Konsekvens, en konstnärshyllning till Olle Bærtling
1982 Solnagalleriet, Solna
1983 Galerie Ahlner
1983 Galerie Aronowitsch
1983 Galleri Malmgran
1983 Galerie du Nord, Den gudomliga geometrin, Borås
1983 Konstnärshusets grafik, Stockholm
1984-96 Galerie Bleue, Minikonst, Stockholm
1985 Galerie Bleue, Olle Bonniér – Nils Kölare, Stockholm
1985 Norrbottens museum, Norrut-85, Aschenbrenner, Lundberg, Kölare, Lyth, Luleå

UTMÄRKELSER
Holder of the the first special prize 2006 Baertling Foundation

Source: Art Signature Dictionary

Komposition by Nils KÖLARE

Komposition

Price SEK 600 (€68)
Estimated SEK 1,200
Untitled by Nils KÖLARE

Untitled

Price SEK 10,000 (€1,063)
Estimated SEK 12,000–15,000
Untitled by Nils KÖLARE

Untitled (-92)

Price SEK 11,000 (€1,169)
Estimated SEK 6,000–8,000
Komposition by Nils KÖLARE

Komposition (-05)

Price SEK 26,000 (€2,763)
Estimated SEK 30,000–40,000
Untitled by Nils KÖLARE

Untitled (1982)

Price SEK 12,000 (€1,303)
Estimated SEK 12,000–15,000
Untitled by Nils KÖLARE

Untitled (-00)

Price SEK 31,000 (€3,367)
Estimated SEK 20,000–25,000
Untitled by Nils KÖLARE

Untitled

Price SEK 4,500 (€487)
Estimated SEK 3,000
Early Sunday Morning - Abels Länga by Nils KÖLARE

Early Sunday Morning - Abels Länga (2002)

Price SEK 50,000 (€4,910)
Estimated SEK 50,000–60,000
Untitled by Nils KÖLARE

Untitled (2004)

Price SEK 10,000 (€982)
Estimated SEK 12,000–15,000
Kvadrater Med Vikt Hörn by Nils KÖLARE

Kvadrater Med Vikt Hörn (2004)

Price SEK 10,000 (€982)
Estimated SEK 12,000–15,000

Komposition

Price SEK 1,000 (€96)
Estimated SEK 1,500
Blå Målning by Nils KÖLARE

Blå Målning

Price SEK 4,200 (€416)
Estimated SEK 6,000