By using our service you accept the use of cookies.

Olle CARLSTRÖM

1920–2006, Sweden

Also known as: OC

Name: Olle CARLSTRÖM
Birth: 1920, Sweden
Died: 2006

Olle Carlström studerade vid Tekniska skolan och Académie Libre i Stockholm, Académie de la Grand Chaumière och André Lhote, Paris.

Olle Carlström studerade vid Tekniska skolan och Académie Libre i Stockholm, Académie de la Grand Chaumière och André Lhote, Paris. Utförde en monumentalmålning i Centralbiblioteket, Ljusne 1956.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, muséerna i Örebro, Sundsvall, Umeå och Eskilstuna, samt H.M. Konung Gustav VI Adolfs samling i Stockholm.

Panorama, Urbino by Olle CARLSTRÖM

Panorama, Urbino (-58)

Price SEK 11,500 (€1,300)
Estimated SEK 8,000
Soluppgång, Länna Gård by Olle CARLSTRÖM

Soluppgång, Länna Gård (1970)

Price SEK 1,200 (€134)
Estimated SEK 1,200
Vid Adriatiska Havet by Olle CARLSTRÖM

Vid Adriatiska Havet (1956)

Price SEK 2,200 (€215)
Estimated SEK 1,500
Svart Fläck På Havet by Olle CARLSTRÖM

Svart Fläck På Havet (1969)

Price SEK 700 (€68)
Estimated SEK 3,000
Koppargrundet - Marstrand by Olle CARLSTRÖM

Koppargrundet - Marstrand

Price SEK 1,300 (€127)
Estimated SEK 1,500
Komposition by Olle CARLSTRÖM

Komposition

Price SEK 1,200 (€139)
Estimated SEK 2,000