By using our service you accept the use of cookies.

Olof THUNMAN

1879–1944, Sweden

Also known as: OT

Name: Jacob, Olof, Magnus THUNMAN
Birth: 1879, 11/2, Sweden
Died: 1944, 23/10, Sweden

Olof Thunman studerade vid Konstakademien. Han har utfört landskap med motiv från mellersta Sverige. Han undervisade Evert Taube i konst och poesi. Bland hans dikter kan nämnas den populära ”Vi går över daggstänkta berg”.
Representerad: Upplands museum, Uppsala studentkår och Uppsala regemente.

Source: Art Signature Dictionary

Fågelsundet, Hållnäs by Olof THUNMAN

Fågelsundet, Hållnäs (-18)

Price SEK 2,400 (€250)
Estimated SEK 1,500–2,000
Bränningar, Hallnäs by Olof THUNMAN

Bränningar, Hallnäs (-25)

Price SEK 14,000 (€1,609)
Estimated SEK 20,000–25,000
Vinterlandskap Med Is, Höjd Och Skog by Olof THUNMAN

Vinterlandskap Med Is, Höjd Och Skog (-19)

Price SEK 1,500 (€162)
Estimated SEK 3,000
Kustbild by Olof THUNMAN

Kustbild

Price SEK 3,000 (€339)
Estimated SEK 1,500
Kungseken I Vinterskrud by Olof THUNMAN

Kungseken I Vinterskrud (1915)

Price SEK 26,000 (€2,694)
Estimated SEK 20,000–25,000
Industri I Vinterskrud by Olof THUNMAN

Industri I Vinterskrud (1944)

Price SEK 2,200 (€215)
Estimated SEK 1,500–2,000