By using our service you accept the use of cookies.

Oscar BJÖRCK

1860–1929, Sweden

Also known as: OB

Name: Gustaf, Oscar, BJÖRCK
Birth: 1860, Sweden
Died: 1929, Sweden

Gustaf Oscar Björck studerade vid Konstakademien. Företog resor till Frankrike, Tyskland och Italien. Han har målat landskap, ofta med parkmotiv. Han var professor vid Konstakademien 1898-1925. Han var kommissarie för konstavdelningen vid Stockholmsutställningen 1897 och vid Baltiska utställningen 1914, samt för den svenska utställningen i London 1924.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs museum och Malmö Museum.

Dragspelare Vid Grind by Oscar BJÖRCK

Dragspelare Vid Grind

Price SEK 14,000 (€1,512)
Estimated SEK 15,000–18,000
Porträtt Av Konstnärens Hustru, Sångerskan Ingrid Isaria Karola, Född Boklund (1861‑1940). by Oscar BJÖRCK

Porträtt Av Konstnärens Hustru, Sångerskan Ingrid Isaria Karola, Född Boklund (1861‑1940). (Executed ca. 1885-1895)

Price SEK 7,000 (€756)
Estimated SEK 80,000–10,000
Romerska Smeder by Oscar BJÖRCK

Romerska Smeder (1887)

Price SEK 9,500 (€1,049)
Estimated SEK 6,000–8,000
Figurer I Kustlandskap by Oscar BJÖRCK

Figurer I Kustlandskap (1884)

Price SEK 2,000 (€232)
Estimated SEK 2,000
Sydstranden, Skagen by Oscar BJÖRCK

Sydstranden, Skagen (Executed 1882)

Price SEK 33,075 (€3,718)
Estimated SEK 20,000–25,000
Aftonstämning över Kusten by Oscar BJÖRCK

Aftonstämning över Kusten

Price SEK 8,000 (€896)
Estimated SEK 10,000–15,000
Vesper I San Marco by Oscar BJÖRCK

Vesper I San Marco (Executed 1885)

Price SEK 3,500 (€390)
Estimated SEK 5,000
Landskapsmotiv Med Hästar by Oscar BJÖRCK

Landskapsmotiv Med Hästar

Price SEK 5,500 (€612)
Estimated SEK 6,000
Gårdsmotiv by Oscar BJÖRCK

Gårdsmotiv

Price SEK 8,000 (€891)
Estimated SEK 8,000
Från En Trattoria I Venedig by Oscar BJÖRCK

Från En Trattoria I Venedig

Price SEK 10,000 (€957)
Estimated SEK 12,000–15,000

Untitled (1884)

Price SEK 7,200 (€707)
Estimated SEK 6,000–8,000
Kvinnoporträtt by Oscar BJÖRCK

Kvinnoporträtt

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 12,000–15,000