By using our service you accept the use of cookies.

Oskar ANDERSSON

1877–1906, Sweden

Also known as: OA

Name Oskar, Emil ANDERSSON
Birth 1877, 11/1, Sweden
Died 1906, 28/11, Sweden

Oskar Andersson studerade vid Tekniska skolan. Han var mycket framstående som skämttecknare och debuterade i slutet av 1890-talet i tidningen Strix. Han gjorde flera resor till Tyskland. Han har även, sparsamt, målat i olja.

Source: Art Signature Dictionary

Tänk Om Jag Gifter Mig Med Prästen by Oskar ANDERSSON

Tänk Om Jag Gifter Mig Med Prästen

Price SEK 550 (€58)
Estimated SEK 1,000–1,500
Untitled by Oskar ANDERSSON

Untitled

Price SEK 2,600 (€286)
Estimated SEK 1,200