By using our service you accept the use of cookies.

Oskar BERGMAN

1879–1963, Sweden

Also known as: OB

Name: Oskar, Fridolf BERGMAN
Birth: 1879, 18/10, Sweden
Died: 1963, Sweden
Lived & Active In: Saltsjöbaden, Sweden

Oskar Bergman studied at the Technical School\'s evening class for Anders Forsberg. He undertook study tours to Germany, Italy, France and Denmark. He carried out landscape that is very carefully done and photographic and fine details in watercolor but also in oil and tempera. Represented: National Museum in Stockholm, Gothenburg Museum of Art, HMK collections, Norrköping, Lund and Karlstad Museums, and the Malmö Museum and Thielska Galleriet.

Oskar Bergman studerade på Tekniska skolans kvällskurs med Anders Forsberg som lärare i teckning. Han företog studieresor till Tyskland, Italien, Frankrike o Danmark. Han målade i olja, akvarell och tempera, landskap som är mycket noggrant och fotografiskt gjorda och med fina detaljer. Han erhöll 1957 Egron Lundgren-medaljen av Kung Gustaf VI Adolf.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, H.M.K. samlingar, Norrköping, Lund och Karlstads Muséer, samt Malmö Museum och Thielska Galleriet.

Motiv Av Vårlandskap I Skärgården by Oskar BERGMAN

Motiv Av Vårlandskap I Skärgården (1930)

Price SEK 15,505 (€1,752)
Estimated SEK 10,000
Landskap by Oskar BERGMAN

Landskap (1955)

Price SEK 3,800 (€431)
Estimated SEK 1,500
Vår by Oskar BERGMAN

Vår

Price SEK 22,000 (€2,431)
Estimated SEK 12,000–15,000
Udde På Ljusterö by Oskar BERGMAN

Udde På Ljusterö (1910-1934)

Price SEK 18,000 (€1,989)
Estimated SEK 20,000–25,000
Stugor På Söder by Oskar BERGMAN

Stugor På Söder (1935)

Price SEK 16,000 (€1,799)
Estimated SEK 8,000–10,000
Motiv Från Arild by Oskar BERGMAN

Motiv Från Arild (1920)

Price SEK 250,000 (€27,000)
Estimated SEK 300,000–350,000
Sommarblommor by Oskar BERGMAN

Sommarblommor (1948)

Price SEK 22,000 (€2,420)
Estimated SEK 10,000–12,000
Olivlund Toscana by Oskar BERGMAN

Olivlund Toscana (1913-1946)

Price SEK 20,000 (€2,233)
Estimated SEK 12,000–15,000
Vår by Oskar BERGMAN

Vår

Price SEK 11,000 (€1,228)
Estimated SEK 8,000–10,000
Vårlandskap Med Björkar by Oskar BERGMAN

Vårlandskap Med Björkar

Price SEK 30,000 (€3,350)
Estimated SEK 15,000–18,000
Vinterdag, Lindesberg by Oskar BERGMAN

Vinterdag, Lindesberg (1945)

Price SEK 14,000 (€1,563)
Estimated SEK 10,000–12,000
Marsdag Vid Neglinge Gård by Oskar BERGMAN

Marsdag Vid Neglinge Gård (1944)

Price SEK 6,000 (€670)
Estimated SEK 4,000
Skärgårdsmotiv by Oskar BERGMAN

Skärgårdsmotiv (1920)

Price SEK 9,000 (€1,027)
Estimated SEK 5,000
Untitled by Oskar BERGMAN

Untitled

Price SEK 4,800 (€512)
Estimated SEK 6,000–8,000
Månsken över Vinterlandskap by Oskar BERGMAN

Månsken över Vinterlandskap (1939)

Price SEK 7,000 (€743)
Estimated SEK 6,000
Torups Slott, Skåne by Oskar BERGMAN

Torups Slott, Skåne (1932)

Price SEK 15,000 (€1,561)
Estimated SEK 25,000–30,000
Stockholmsmotiv by Oskar BERGMAN

Stockholmsmotiv (1955)

Price SEK 7,000 (€724)
Estimated SEK 4,000
Vårbacke by Oskar BERGMAN

Vårbacke

Price SEK 6,000 (€620)
Estimated SEK 4,000
Alar Vid Nymåne by Oskar BERGMAN

Alar Vid Nymåne (1935)

Price SEK 13,000 (€1,344)
Estimated SEK 8,000
Vintermotiv by Oskar BERGMAN

Vintermotiv

Price SEK 5,000 (€489)
Estimated SEK 6,000
Vårlandskap by Oskar BERGMAN

Vårlandskap

Price SEK 1,400 (€134)
Estimated SEK 1,000

ängen Vid Vattnet

Price SEK 1,000 (€98)
Estimated SEK 1,500
Björkhagen by Oskar BERGMAN

Björkhagen

Price SEK 5,400 (€530)
Estimated SEK 3,000–4,000

Höstdagjämning (1958)

Price SEK 7,400 (€726)
Estimated SEK 5,000–6,000

Landskapsvy Med Björk

Price SEK 3,000 (€294)
Estimated SEK 2,000–3,000

Bygata (1951)

Price SEK 4,800 (€471)
Estimated SEK 6,000–8,000

Motiv Från Sandhamn (1937)

Price SEK 8,500 (€833)
Estimated SEK 6,000

Vårlandskap - Motiv Från Helsingborg (1939)

Price SEK 4,800 (€470)
Estimated SEK 6,000

Ek I Höstlandskap (1948)

Price SEK 4,800 (€453)
Estimated SEK 6,000–8,000

Fjärilar Bland Blommor

Price SEK 18,000 (€1,697)
Estimated SEK 20,000–25,000
Stockholm Från Saltsjöbanans Station by Oskar BERGMAN

Stockholm Från Saltsjöbanans Station (1909)

Price SEK 15,000 (€1,414)
Estimated SEK 6,000–8,000

Strandlandskap (1908)

Price SEK 25,000 (€2,357)
Estimated SEK 25,000–30,000
Utsikt Från Djurgården Mot Kastellholmen Och Södermalm - Stockholm by Oskar BERGMAN

Utsikt Från Djurgården Mot Kastellholmen Och Södermalm - Stockholm (1940)

Price SEK 26,000 (€2,451)
Estimated SEK 25,000–30,000

Skånskt Sommarlandskap (1953)

Price SEK 10,000 (€943)
Estimated SEK 10,000–12,000

Vårlandskap - Motiv Från Helsingborg (1939)

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 8,000–10,000

Solig Majdag (1943)

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 15,000–20,000

Solig Majdag (1943)

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 15,000–20,000
Vårlandskap Med Björkar by Oskar BERGMAN

Vårlandskap Med Björkar

Price SEK 12,000 (€1,131)
Estimated SEK 8,000–10,000
Landskap by Oskar BERGMAN

Landskap (1926)

Price SEK 4,700 (€451)
Estimated SEK 5,000

Vårkväll I Blåsippsbacke

Price SEK 1,000 (€96)
Estimated SEK 1,000
Skogstjärn by Oskar BERGMAN

Skogstjärn (1957)

Price SEK 9,500 (€913)
Estimated SEK 8,000