By using our service you accept the use of cookies.

Oskar HULLGREN

1869–1948, Sweden

Also known as: OH

Name: Carl, Oskar, HULLGREN
Birth: 1869, Sweden
Died: 1948

Oskar Hullgren studied at the Art Academy, and in London. He mostly painted marine motifs. He has painted the sea in a storm, but also caught the evening moods. Represented: National Museum in Stockholm, Gothenburg Museum of Art, Malmö Museum, Norrköping Museum, National Gallery in Buenos Aires.
Source: Composed of various information on the Internet.

Oskar Hullgren studerade vid Konstakademien, samt i London. Han har mestadels målat marina motiv. Han har målat havet i storm, men även fångat aftonstämningar.
Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum, Norrköpings museum, Nationalgalleriet i Buenos Aires.
Källa: Sammansatt av olika uppgifter från internet.
-------------------
Oscar Hullgren var en svensk bildkonstnär född i Målilla. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm samt i London. Hullgren är känd för sina kustbilder från Portugal och Italien samt havsklippor kring Bornholm och Christiansö. Hans målningar skildrar stormande hav och stämningsfulla skymningar.
Källa: www.bukowskis.com

Kustmotiv Med Sjömärke by Oskar HULLGREN

Kustmotiv Med Sjömärke (-34)

Price SEK 4,200 (€505)
Estimated SEK 4,000
Kustlandskap Med Fästningsbyggnad by Oskar HULLGREN

Kustlandskap Med Fästningsbyggnad (1901)

Price SEK 3,000 (€348)
Estimated SEK 3,000
Gatumotiv- Kristiansö by Oskar HULLGREN

Gatumotiv- Kristiansö

Price SEK 3,200 (€378)
Estimated SEK 4,000
Dimman Lättar. Svolvaer (i Lofoten) by Oskar HULLGREN

Dimman Lättar. Svolvaer (i Lofoten) (1929)

Price SEK 2,700 (€328)
Estimated SEK 4,000
Ristafallet by Oskar HULLGREN

Ristafallet (-31)

Price SEK 3,000 (€341)
Not sold
Estimated SEK 4,000
Före Stormen by Oskar HULLGREN

Före Stormen (1898)

Price SEK 2,000 (€223)
Estimated SEK 2,000

Hamnmotiv (1929)

Price SEK 3,300 (€327)
Estimated SEK 3,000

Tallen, öland

Price SEK 3,200 (€319)
Estimated SEK 2,000

Kustlandskap

Price SEK 2,700 (€257)
Estimated SEK 2,000

Skärgårdsmotiv Från Pataholm

Price SEK 2,600 (€243)
Estimated SEK 1,500
Stormigt Hav by Oskar HULLGREN

Stormigt Hav (1941)

Price SEK 5,500 (€539)
Estimated SEK 8,000
Bohuslänsk Kust by Oskar HULLGREN

Bohuslänsk Kust (1935)

Price SEK 2,100 (€205)
Estimated SEK 3,000
Vårkust Vi by Oskar HULLGREN

Vårkust Vi

Price SEK 2,500 (€236)
Estimated SEK 2,000