By using our service you accept the use of cookies.

Otto GRIPENSVÄRD

1847–1933, Sweden

Also known as: OG

Name: Fredrik, Otto, GRIPENSVÄRD
Birth: 1847, Sweden
Died: 1933, Sweden
Lived & Active In: Från 1912, Lidingö, Stockholm, Sweden

Otto Gripensvärd studerade grafik för Axel Tallberg. Han målade landskap och skogsmotiv.
Representerad: Nationalmuseum i Stockholm.

Source: Art Signature Dictionary

Slädfärd by Otto GRIPENSVÄRD

Slädfärd

Price SEK 23,000 (€2,440)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 12,000
Landskap Med Röd Stuga by Otto GRIPENSVÄRD

Landskap Med Röd Stuga (1923)

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 5,000