By using our service you accept the use of cookies.

Mollie FAUSTMAN

1883–1966, Sweden

Also known as: MF

Name: Mollie FAUSTMAN
Birth: 1883, Sweden
Died: 1966, Sweden

Mollie Maustman studied at Valand Art School in Gothenburg and in Paris 1910. She painted landscapes and portraits of children. She debuted with Gösta Törnqvist, Frans Timén and Carl Luthander. She belonged to the "Optimisterna" and "Independenterna".
Represented: National Museum in Stockholm, Moderna Museet, Stockholm, GKM, and Linköping, Sweden, Hudiksvall, Gavle, Gothenburg and the National Gallery.

Source: Art Signature Dictionary

Mollie Maustman studerade vid Valands konstskola i Göteborg samt i Paris 1910. Hon målade landskap, porträtt av barn. Hon debuterade tillsammans Gösta Törneqvist, Frans Timén och Carl Luthander. Hon tillhörde Optimisterna, samt Independenterna.
Under utbildningen på Valands konstskola i Göteborg 1905-1908 försummade inte Moliie Faustman en endaste timme för den uppskattade läraren Carl Wilhelmson. Hon ansåg att nattsömn var onödigt eftersom den hindrade arbetet ! Efter Valand beger hon sig till Paris och studerar för Matisse, återvänder till Sverige och debuterar på Hallins konsthandel i Stockholm och ställer sedan ut tillsammans med "Optimisterna" på 1920-talet. Sin första separatutställning hade hon 1931 på Konstnärshuset. Hon fick positiva recensioner och man skrev "Mollie Faustman målar modernt - hon har inte förgäves gått i lära hos Matisse". Faustman skildrade framförallt barn och deras värld, ofta var det hennes egna barn Tuttan och Hampe som fick stå modell. I "Flicka med röd hatt" sitter Tuttan på stranden och låter solen värma hennes sommarbruna kropp
Representerad: Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, G.K.M, samt Linköping, Hudiksvall, Gävle, samt Göteborgs konstmuseum.

Source: Art Signature Dictionary

Flicka Med Röd Hatt by Mollie FAUSTMAN

Flicka Med Röd Hatt

Price SEK 45,900 (€5,319)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 15,000–20,000
Nature Morte - Skuggor by Mollie FAUSTMAN

Nature Morte - Skuggor

Price SEK 40,000 (€4,466)
Estimated SEK 40,000–50,000
Naken Akt by Mollie FAUSTMAN

Naken Akt

Price SEK 7,000 (€758)
Estimated SEK 5,000–7,000
Skuggspel by Mollie FAUSTMAN

Skuggspel

Price SEK 4,000 (€430)
Estimated SEK 3,000
Vägen, Bohuslän by Mollie FAUSTMAN

Vägen, Bohuslän

Price SEK 6,000 (€611)
Estimated SEK 6,000
Kvinnotorso by Mollie FAUSTMAN

Kvinnotorso (1947)

Price SEK 1,550 (€152)
Estimated SEK 1,200
Figurscen by Mollie FAUSTMAN

Figurscen

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 15,000–18,000
Flickporträtt by Mollie FAUSTMAN

Flickporträtt

Price SEK 800 (€78)
Estimated SEK 1,000