By using our service you accept the use of cookies.

Pär ANDERSSON

1926, Sweden

Also known as: PA

Name Pär ANDERSSON
Birth 1926, Sweden

Pär Andersson studied at the National College of Art and the Art Academy in Stockholm. He undertook trips to France and studied with André Lhote in Paris. He depicts the landscape of \"Ångermanland\" in Sweden and he has over the years become one of our most sought church painter.
Represented: National Museum in Stockholm, Moderna Museet in Stockholm and the Brooklyn Museum in the USA

Source: Art Signature Dictionary

Pär Andersson studerade vid Konstfackskolan och vid Konstakademien i Stockholm. Han företog resor till Frankrike och studerade för André Lhote i Paris. Han skildrar det ångermanländska landskapet och han har genom åren blivit en av våra mest anlitade kyrkomålare.

Utställning:
Stockholmspostens Konstförening 1954-1956. Umeå stads kyrka 2007. Konstnärshuset, Stora Galleriet retrospektiv utställning tillsammans med sin maka Tesse, Astrid Theselius. Deras son Mats Theselius arbetar som möbeldesigner.

Offentlig utsmyckning:
Bolidens kyrka och Örnäsets kyrka i Luleå, Rödeby kyrka, Kumla kyrka, Restauration av glasfönstren i Visby domkyrka under mitten av 1980-talet.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm och Brooklyn Museum, U.S.A.

Source: Art Signature Dictionary

Landskap by Pär ANDERSSON

Landskap

Price SEK 0 (€0) Not sold
Estimated SEK 2,000
(5) Landskap,1 by Pär ANDERSSON

(5) Landskap,1

Price SEK 5,000 (€531)
Estimated SEK 5,000