By using our service you accept the use of cookies.

Per LEANDER-ENGSTRÖM

1886–1927, Sweden

Also known as: Leander Engström

Name: Per, Leander LEANDER-ENGSTRÖM
Birth: 1886, Sweden
Died: 1927

Per Leander Engström studied at the Artist League school of painting 1907-1908 and 1909-1910 studied under Henri Matisse in Paris. He co-founded the artist group, the young. During much of his life traveling around Leander Engstrom in the northern Swedish mountains and painted. He found inspiration in Paul Gauguin, Vincent van Gogh and Paul Cezanne, and later that of Matisse.

Source: Art Signature Dictionary

Per Leander Engström var elev vid Konstnärsförbundets målarskola 1907-1908 och studerade därefter 1909-1910 för Henri Matisse i Paris. Han bildade konstnärsgruppen De unga tillsammans med övriga Matisse-elever och tillämpade i likhet med sina konstnärskamrater den franskinspirerade expressionismen i ett måleri med svenska motiv. Under en stor del av sitt liv reste Leander Engström runt i den norrländska fjällvärlden och målade. Ett av favoritresmålen var Abisko, där han även kom att bygga sig ett hus. Under några år i början av 1920-talet vistades han periodvis i Italien där han fann ny inspiration och en nya motiv. Till en början fann Engström inspiration hos Paul Gauguin, Vincent van Gogh och Paul Cézanne, och senare även hos Matisse.

Source: Art Signature Dictionary

Stormen by Per LEANDER-ENGSTRÖM

Stormen (Executed in 1918)

Price SEK 3,920,000 (€426,888)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 3,200,000–3,500,000
Forellfiskaren by Per LEANDER-ENGSTRÖM

Forellfiskaren

Price SEK 100,000 (€11,490)
Estimated SEK 120,000–150,000
Från Abiskojokks Kanjon by Per LEANDER-ENGSTRÖM

Från Abiskojokks Kanjon (Executed in 1917)

Price SEK 60,000 (€6,990)
Estimated SEK 60,000–70,000
Dam Med Ros Och Solfjäder by Per LEANDER-ENGSTRÖM

Dam Med Ros Och Solfjäder (1914)

Price SEK 673,750 (€78,425)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 600,000–800,000
Högfjällslandskap Från Somaslaki by Per LEANDER-ENGSTRÖM

Högfjällslandskap Från Somaslaki (1917)

Price SEK 40,000 (€4,268)
Estimated SEK 50,000–60,000
Falken, Regnbågen, Vattenfallet by Per LEANDER-ENGSTRÖM

Falken, Regnbågen, Vattenfallet (-18)

Price SEK 2,200,000 (€243,716)
Estimated SEK 1,500,000–2,000,000
Skutor På Stranden by Per LEANDER-ENGSTRÖM

Skutor På Stranden

Price SEK 240,000 (€26,587)
Estimated SEK 225,000–250,000
Stilleben I Blå Vas by Per LEANDER-ENGSTRÖM

Stilleben I Blå Vas

Price SEK 250,000 (€27,000)
Estimated SEK 250,000–300,000
Varitèté by Per LEANDER-ENGSTRÖM

Varitèté (1916)

Price SEK 120,000 (€13,033)
Estimated SEK 60,000–80,000
Nuoljabäcken - Abisko by Per LEANDER-ENGSTRÖM

Nuoljabäcken - Abisko (Executed 1917)

Price SEK 210,000 (€22,808)
Estimated SEK 300,000–350,000
Stilleben Med Frukter Och Kanna by Per LEANDER-ENGSTRÖM

Stilleben Med Frukter Och Kanna (-12)

Price SEK 320,000 (€34,755)
Estimated SEK 60,000–80,000
Utsikt över Laddjujavri Och Kebnekajse by Per LEANDER-ENGSTRÖM

Utsikt över Laddjujavri Och Kebnekajse

Price SEK 65,000 (€7,060)
Estimated SEK 50,000–70,000
Norrländskt Landskap by Per LEANDER-ENGSTRÖM

Norrländskt Landskap (1918)

Price SEK 31,000 (€3,367)
Estimated SEK 40,000–60,000
Byn Bångnäs Vid Sjön Vrollelite (vilhelmina Lappmark by Per LEANDER-ENGSTRÖM

Byn Bångnäs Vid Sjön Vrollelite (vilhelmina Lappmark (1925)

Price SEK 72,000 (€7,820)
Estimated SEK 60,000–80,000
Självporträtt Vid Blomsterstilleben by Per LEANDER-ENGSTRÖM

Självporträtt Vid Blomsterstilleben

Price SEK 150,000 (€16,292)
Estimated SEK 200,000–250,000
Pierrot I Manegen by Per LEANDER-ENGSTRÖM

Pierrot I Manegen

Price SEK 10,000 (€1,045)
Estimated SEK 10,000–15,000
Strålknippet över Staden, Solnedgång över Gränna by Per LEANDER-ENGSTRÖM

Strålknippet över Staden, Solnedgång över Gränna (1913)

Price SEK 260,000 (€27,040)
Estimated SEK 250,000–300,000
Fiskmånglerska by Per LEANDER-ENGSTRÖM

Fiskmånglerska

Price SEK 34,000 (€3,250)
Estimated SEK 25,000–30,000
Same Stående I Lappländskt Landskap by Per LEANDER-ENGSTRÖM

Same Stående I Lappländskt Landskap (1925)

Price SEK 17,000 (€1,642)
Estimated SEK 15,000–18,000