By using our service you accept the use of cookies.

Ragnar JOHANSSON

1913–1997, Sweden

Also known as: RJ

Name Ragnar JOHANSSON
Birth 1913, Sweden
Died 1997, Sweden

Ragnar Johansson var en svensk bildkonstnär och skulptör född i Alunda, Uppsala län. Han studerade för André Lhote och på Académie Julian i Paris. Johansson målade med kraftfulla penseldrag i starka färger.

Source: www.bukowskis.com

Fjällandskap by Ragnar JOHANSSON

Fjällandskap

Price SEK 6,000 (€632)
Estimated SEK 1,000–1,500
Mot Rödfjället by Ragnar JOHANSSON

Mot Rödfjället

Price SEK 6,000 (€721)
Estimated SEK 3,000
Positano Italien by Ragnar JOHANSSON

Positano Italien

Price SEK 2,000 (€231)
Estimated SEK 1,000
Sydländskt Landskap Med Figurer by Ragnar JOHANSSON

Sydländskt Landskap Med Figurer

Price SEK 300 (€36)
Estimated SEK 1,500
öde Fjäll by Ragnar JOHANSSON

öde Fjäll

Price SEK 1,200 (€136)
Estimated SEK 3,000
Abstrakt Landskap by Ragnar JOHANSSON

Abstrakt Landskap

Price SEK 1,150 (€130)
Estimated SEK 1,500
Fjällbonden by Ragnar JOHANSSON

Fjällbonden

Price SEK 3,751 (€405)
Estimated SEK 3,000
Vinterpreludium by Ragnar JOHANSSON

Vinterpreludium

Price SEK 3,000 (€325)
Estimated SEK 2,000–3,000
Norrländskt Kustlandskap by Ragnar JOHANSSON

Norrländskt Kustlandskap

Price SEK 1,100 (€108)
Estimated SEK 800–1,000