By using our service you accept the use of cookies.

Regina KYLBERG-BOBECK

1842–1913, Sweden

Also known as: RKB

Name: Regina, Sofia KYLBERG-BOBECK
Birth: 1842, 5/4, Sweden
Died: 1913, 17/11, Sweden

Regina Kylberg-Bobeck studerade i Stockholm och företog studieresor till bl.a. Frankrike, Italien och Norge. Hon målade i akvarell företrädesvis landskap.

Source: Internet

Bro by Regina KYLBERG-BOBECK

Bro

Price SEK 1,300 (€147)
Estimated SEK 1,500
Skördetid by Regina KYLBERG-BOBECK

Skördetid

Price SEK 0 (€0)
Not sold
Estimated SEK 10,000
Landskap Med Väderkvarnar Och Hus by Regina KYLBERG-BOBECK

Landskap Med Väderkvarnar Och Hus

Price SEK 1,300 (€145)
Estimated SEK 1,200
Sjölandskap by Regina KYLBERG-BOBECK

Sjölandskap

Price SEK 3,000 (€338)
Estimated SEK 2,600
Landskap Med Kvinna by Regina KYLBERG-BOBECK

Landskap Med Kvinna (1877)

Price SEK 2,500 (€248)
Estimated SEK 2,500