By using our service you accept the use of cookies.

Rikard LINDSTRÖM

1882–1943, Sweden

Also known as: RL

Name: Rikard, Magnus LINDSTRÖM
Birth: 1882, Sweden
Died: 1943, Sweden

Richard Lindström studied at the Art Academy in Copenhagen and Paris. He has painted coastal images of sailors and marines. The color is often sharp, but balanced. He has also worked as a writer.
Represented: National Museum in Stockholm, Gothenburg Museum of Art, Thiel Gallery and Museum of the City of Stockholm, Norrköping Museum, and the Statens Museum for Kunst in Copenhagen.

Rikard Lindström studerade vi Konstakademien i Köpenhamn och i Paris. Han har målat kustbilder och mariner med seglare. Färgen är ofta kraftig, men välstämd. Han har även varit verksam som författare.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Thielska galleriet och Stockholms stadsmuseum, Norrköpings museum, samt i Statens Museum för Kunst i Köpenhamn.

Skuta Vid ålandskust by Rikard LINDSTRÖM

Skuta Vid ålandskust

Price SEK 7,200 (€760)
Estimated SEK 7,000
Skärgårdmotiv by Rikard LINDSTRÖM

Skärgårdmotiv (1913)

Price SEK 7,600 (€924)
Estimated SEK 8,000
Skeppsbron by Rikard LINDSTRÖM

Skeppsbron (1936)

Price SEK 7,400 (€818)
Estimated SEK 7,000
Fartygsporträtt Av Tvåmastad Gaffelriggad Shetlandskutter, Enligt Klistrad Text A Tergo Rikard Lindströms Sista Verk by Rikard LINDSTRÖM

Fartygsporträtt Av Tvåmastad Gaffelriggad Shetlandskutter, Enligt Klistrad Text A Tergo Rikard Lindströms Sista Verk

Price SEK 450 (€50)
Estimated SEK 1,000
Fartyget Abraham Rydberg by Rikard LINDSTRÖM

Fartyget Abraham Rydberg (-27)

Price SEK 12,000 (€1,313)
Estimated SEK 10,000
Skeppsmotiv by Rikard LINDSTRÖM

Skeppsmotiv

Price SEK 12,602 (€1,399)
Estimated SEK 10,000
Skärgårdsmotiv by Rikard LINDSTRÖM

Skärgårdsmotiv (06)

Price SEK 2,500 (€278)
Estimated SEK 3,000
Skärgårdsbild by Rikard LINDSTRÖM

Skärgårdsbild (1934)

Price SEK 1,500 (€161)
Estimated SEK 1,500
Skärgårdslandskap Med Segelbåt by Rikard LINDSTRÖM

Skärgårdslandskap Med Segelbåt (1940)

Price SEK 1,700 (€183)
Estimated SEK 2,000
Skärgårdslandskap by Rikard LINDSTRÖM

Skärgårdslandskap (1913)

Price SEK 6,200 (€619)
Estimated SEK 6,000–8,000
Solen Bryter Genom Molnen - Strandbild, Mariehamn, åland by Rikard LINDSTRÖM

Solen Bryter Genom Molnen - Strandbild, Mariehamn, åland (1937)

Price SEK 28,000 (€2,546)
Estimated SEK 6,000–8,000