By using our service you accept the use of cookies.

Rolf LIDIN

1900–1958, Sweden

Also known as: RL

Name: Rolf, Fredrik LIDIN
Birth: 1900, Sweden
Died: 1958

Rolf Lidin studerade för Otte Sköld och i Paris. Han har målat modellkompositioner, fantasimotiv, samt kustbilder från Medelhavet, dessutom kubistiskt betonade stilleben.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm och Moderna Muséet i Stockholm.

Kubistiskt Motiv by Rolf LIDIN

Kubistiskt Motiv

Price SEK 2,000 (€226)
Estimated SEK 4,000
(15) Sydländska Stadsmotiv, Trädgårdar, Mm, Delvis Signerade by Rolf LIDIN

(15) Sydländska Stadsmotiv, Trädgårdar, Mm, Delvis Signerade

Price SEK 1,500 (€149)
Estimated SEK 2,000