By using our service you accept the use of cookies.

Severin NILSON

1846–1918, Sweden

Also known as: SN

Name: Johan, Severin, NILSON
Birth: 1846, Sweden
Died: 1918, Sweden

Severin Nilson studied at the Art Academy in Stockholm and studied with Leon Bonnat in Paris for three years. He painted portraits and landscapes, and genre paintings, often with children and adults are motivated by tasks, which became very popular.
Represented: National Museum in Stockholm, Gothenburg Museum of Art, Malmö Museum, Norrköping and Halland museums.

Source: Art Signature Dictionary

Severin Nilson studerade vid Konstakademien i Stockholm och studerade för Léon Bonnat i Paris under tre år. Han målade porträtt och landskap, samt genretavlor, ofta med barnmotiv och vuxna med sysslor, vilka blev mycket populära.
Representerad: Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum, Norrköpings och Hallands muséer.

-----------------------

Severin Nilson var förutom målare en av de första svenska dokumentärfotograferna i en realistisk tradition. Inspirerad av Artur Hazelius utförde han fotografiska studier av folklivet, framförallt i byn Asige i Halland där han var född. Den aktuella målningen är ett tidigt verk, troligtvis utförd på 1880-90 talet. I likhet med många andra av hans målningar, har troligtvis ett fotografi legat till grunden för målningen. Nilsons dokumentation av lokalbefolkningen och deras seder och bruk har stort dokumentariskt värde. Hans fascination för byggnader som utgjorde del av lokalbefolkningens liv, har i sig ett stort värde då många av dessa i dag gått förlorade.
Källa: auktionsverket.se

Source: Art Signature Dictionary

Landskap Med Vattenkvarn by Severin NILSON

Landskap Med Vattenkvarn

Price SEK 14,000 (€1,545)
Estimated SEK 12,000–15,000
Lille Justus På Egen Hand by Severin NILSON

Lille Justus På Egen Hand

Price SEK 18,000 (€2,095)
Estimated SEK 25,000–30,000
Hus Vid Kustband by Severin NILSON

Hus Vid Kustband

Price SEK 5,200 (€588)
Estimated SEK 5,000
Klipplandskap by Severin NILSON

Klipplandskap

Price SEK 8,500 (€952)
Estimated SEK 6,000–8,000
Gustav Vasa Med Reformatorerna by Severin NILSON

Gustav Vasa Med Reformatorerna (1870)

Price SEK 21,000 (€2,323)
Estimated SEK 25,000
Barn På Skogspromenad by Severin NILSON

Barn På Skogspromenad

Price SEK 20,000 (€2,233)
Estimated SEK 25,000–30,000
Blomsterplockande Flicka by Severin NILSON

Blomsterplockande Flicka (1887)

Price SEK 30,000 (€3,350)
Estimated SEK 30,000–40,000
Kvinna Vid Grind by Severin NILSON

Kvinna Vid Grind

Price SEK 11,000 (€1,145)
Estimated SEK 15,000–18,000
Skärgårdsmotiv by Severin NILSON

Skärgårdsmotiv

Price SEK 16,000 (€1,665)
Estimated SEK 20,000–25,000
Flicka I Skogsbryn by Severin NILSON

Flicka I Skogsbryn (1882)

Price SEK 12,500 (€1,299)
Estimated SEK 30,000–40,000
Landskap, Solnedgång by Severin NILSON

Landskap, Solnedgång

Price SEK 3,200 (€313)
Estimated SEK 2,000
Båtar Vid Klippor by Severin NILSON

Båtar Vid Klippor

Price SEK 15,000 (€1,434)
Estimated SEK 10,000–12,000
Aftonstämning, Runmarö - Stockholm by Severin NILSON

Aftonstämning, Runmarö - Stockholm

Price SEK 23,000 (€2,200)
Estimated SEK 20,000–25,000

Flicka Vid Grind - Motiv Från Stolpbacken, Kolmården

Price SEK 18,000 (€1,722)
Estimated SEK 30,000–40,000
Kustlandskap by Severin NILSON

Kustlandskap

Price SEK 3,500 (€335)
Estimated SEK 3,000

Stockrosor

Price SEK 2,500 (€241)
Estimated SEK 2,000

Från Kolmården

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 5,000–3,500

Bondgård

Price SEK 3,700 (€369)
Estimated SEK 3,000

Fiskegubbe

Price SEK 2,000 (€199)
Estimated SEK 2,500

Landskap

Price SEK 1,700 (€169)
Estimated SEK 2,500
Röd Stuga I Landskap by Severin NILSON

Röd Stuga I Landskap

Price SEK 3,500 (€347)
Estimated SEK 3,500
Fiskarstuga I Skärgården by Severin NILSON

Fiskarstuga I Skärgården

Price SEK 9,500 (€896)
Estimated SEK 8,000–10,000
Landskapsmotiv Från östergötland 1890, by Severin NILSON

Landskapsmotiv Från östergötland 1890,

Price SEK 9,000 (€849)
Estimated SEK 2,000
Sommarlandskap Med Barn Vid Grind by Severin NILSON

Sommarlandskap Med Barn Vid Grind

Price SEK 30,000 (€2,728)
Estimated SEK 25,000–30,000