By using our service you accept the use of cookies.

Sigrid BØLLING

1853–1917, Norway/Denmark

Also known as: Bölling

Name Sigrid BØLLING
Birth 1853, Norway
Died 1917, Denmark

Sigrid Bølling, som var halvsøster av Fridtjof Nansen, fikk sin første kunstutdanning i København. Fra 1885 til 1900 bodde hun i Paris, der hun studerte, underviste og arbeidet som selvstendig kunstner. Senere var hun bosatt i København. Hun hadde separatutstillinger i Kristiania, København og Roma. To landskaper ble innkjøpt av Det Kongelige Slott i 1909.

Sigrid Bølling tilhørte den tallrike krets av norske kunstnere som studerte i Paris i 1880-årene, og som mottok bestemmende inntrykk fra et moderne maleri. Friluftsmaleriet anvendt på motiver hentet fra dagliglivet i byen og på landet var den nye retningen. Særlig var bilder av folkelivet i utkantstrøkene en populær sjanger, introdusert av franske kunstnere, som med iver ble etterfulgt av kunstnere fra andre land. Grupper av kunstnere slo seg ned i små byer, særlig i Normandie og Bretagne, og fant fram til motiver som skildret egnens kvinner, menn og barn i deres tradisjonelle gjøremål.

Source: www.blomqvist.no

Strandmotiv by Sigrid BØLLING

Strandmotiv

Price SEK 13,000 (€1,372)
Estimated SEK 10,000
Den Gamle Brønn I Concarneau by Sigrid BØLLING

Den Gamle Brønn I Concarneau (1886)

Price SEK 280,000 (€33,426)
Estimated SEK 200,000–250,000