By using our service you accept the use of cookies.

Stig BLOMBERG

1901–1970, Sweden

Also known as: SB, Arvidsson

Name Stig BLOMBERG
Birth 1901, 16/10, Sweden
Died 1970

Stig Blomberg studied at the Art Academy of Theodor Lundberg and Carl Milles. He undertook trips to Germany, France, Italy, North Africa and the USA. He has done many large public commissions in sculpture and reliefs including the Stockholm City Hall. He has also worked on book illustrations.
Represented: National Museum in Stockholm, Gothenburg Museum of Art, Malmö Museum, Norrköping and Linköping Museum.

Source: Composed of various information on the Internet.

Stig Blomberg studerade vid Konsthögskolan i Stockholm, bland andra för Carl Milles Theodor Lundberg. Under det sena 20-talet företog han ett antal studieresor runt om i Europa, till Tyskland, Frankrike, Italien, Nordafrika och Amerika, med ett längre uppehåll i Paris. 1951 återkom Blomberg till Konsthögskolan och då som professor. Blomberg är en av 1900-talets mest anlitade och produktiva skulptörer, ett stort antal av hans bronsarbeten pryder flertalet offentliga byggnader, platser och torg. Hans återkommande tema är barn och ungdom, porträtterat med humor och glädje.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum, Norrköpings och Linköpings museum.

Source: http://www.bukowskismarket.com

"kvinna I Blåst". På Cylindrisk Träsockel

Price SEK 2,500 (€277)
Estimated SEK 4,000
Kärlekspar by Stig BLOMBERG

Kärlekspar

Price SEK 5,700 (€685)
Estimated SEK 5,000
Kvinna Med Urna by Stig BLOMBERG

Kvinna Med Urna

Price SEK 4,500 (€506)
Estimated SEK 6,000–8,000
Untitled by Stig BLOMBERG

Untitled

Price SEK 11,000 (€1,163)
Estimated SEK 4,000
Kvinna I Blåst by Stig BLOMBERG

Kvinna I Blåst

Price SEK 4,500 (€509)
Estimated SEK 4,000
Figural Komposition by Stig BLOMBERG

Figural Komposition

Price SEK 4,500 (€509)
Estimated SEK 2,000
Gosshuvud by Stig BLOMBERG

Gosshuvud

Price SEK 4,600 (€505)
Estimated SEK 3,000
Vattenlek by Stig BLOMBERG

Vattenlek

Price SEK 80,000 (€8,640)
Estimated SEK 40,000–50,000
Ask Och Embla by Stig BLOMBERG

Ask Och Embla

Price SEK 22,000 (€2,413)
Estimated SEK 12,000–15,000
Tidningspojken by Stig BLOMBERG

Tidningspojken

Price SEK 1,300 (€125)
Estimated SEK 1,200
Tidningspojken,  Gjutarmärkt H.bergman by Stig BLOMBERG

Tidningspojken, Gjutarmärkt H.bergman

Price SEK 1,500 (€144)
Estimated SEK 1,500

Pojkhuvud

Price SEK 3,000 (€288)
Estimated SEK 3,500
Lazaroner by Stig BLOMBERG

Lazaroner (-25)

Price SEK 800 (€85)
Estimated SEK 1,500