By using our service you accept the use of cookies.

Vera NILSSON

1888–1979, Sweden

Also known as: VN

Name: Vera, Märta Amalia NILSSON
Birth: 1888, 1/6, Sweden
Died: 1979

Vera Nilsson studied at the Technical School in Stockholm, Carl Wilhelmson of Fine Arts and the Académie de la Palette in Paris. She undertook study tours to France, Italy and Denmark where she lived for three years. 1917 she debuts in Copenhagen together with Mollie Faustman. She was an expressionist and motifs were landscapes, often from Öland, Sweden, and child studies. 1954 she is inducted into the Academy in Sweden as the first woman.

Source: Art Signature Dictionary

Vera Nilsson studerade vid Tekniska skolan i Stockholm, Valand för Carl Wilhelmson samt vid Académie de la Palette i Paris. Hon företog studieresor till Frankrike, Italien och Danmark där hon var bosatt i tre år. 1917 debuterar hon i Köpenhamn tillsammans med Mollie Faustman. Hon var expressionist och motiven var landskap, ofta från Öland, samt barnstudier. Hon blir invald som den första kvinnan på 1900-talet i Konstakademin 1954.
Utställningar:
Nordisk konst i Göteborg, Konstnärshuset i Stockholm, Göteborgs Konsthall och Konstakademien i Stockholm, Konstakademin och Galleri 15 i Moss Norge.
Offentlig utsmyckning:
T-Centralen i Stockholm, Västertorpskolan i Stockholm, Djurgårdsskolan i Eskilstuna, Riksdagshuset, Nacksta kyrka i Sundsvall.
Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Statens Museum för Kunst i Köpenhamn, Hamburg, Malmö Museum, Eskilstuna Konstmuseum, Norrköpings Konstmuseum, Nasjonalgalleriet i Oslo och Svenska Statens porträttsamling på Gripsholms slott.

Source: Art Signature Dictionary

Från En Park - Köpenhamn by Vera NILSSON

Från En Park - Köpenhamn

Price SEK 44,000 (€4,708)
Estimated SEK 60,000–80,000
Motiv Från Broddarp - Torekov by Vera NILSSON

Motiv Från Broddarp - Torekov (Executed in 1939)

Price SEK 20,000 (€2,330)
Estimated SEK 20,000–25,000
Composition by Vera NILSSON

Composition

Price SEK 15,000 (€1,752)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 18,000
Sovande Barn by Vera NILSSON

Sovande Barn

Price SEK 1,700 (€199)
Estimated SEK 1,200
Landskap by Vera NILSSON

Landskap

Price SEK 14,505 (€1,714)
Estimated SEK 7,000
Venus by Vera NILSSON

Venus (Executed 1925)

Price SEK 623,858 (€70,122)
Estimated SEK 400,000–600,000
Stockholmsutsikt Med Hyacint by Vera NILSSON

Stockholmsutsikt Med Hyacint

Price SEK 32,000 (€3,514)
Estimated SEK 25,000–30,000
Porträtt - Edith Santesson by Vera NILSSON

Porträtt - Edith Santesson

Price SEK 2,200 (€242)
Estimated SEK 2,000–3,000
By På öland by Vera NILSSON

By På öland (1930)

Price SEK 65,000 (€7,257)
Estimated SEK 40,000–50,000
Utsikt Från Ateljén, Söder by Vera NILSSON

Utsikt Från Ateljén, Söder

Price SEK 130,000 (€14,119)
Estimated SEK 60,000–80,000
Lilla Maj by Vera NILSSON

Lilla Maj

Price SEK 95,000 (€9,329)
Estimated SEK 8,000–10,000
Snösmältning - Stockholm by Vera NILSSON

Snösmältning - Stockholm

Price SEK 47,000 (€4,615)
Estimated SEK 15,000–18,000
Flickan I Fönstret - Utsikt Från Högbergsgatan 12, Stockholm by Vera NILSSON

Flickan I Fönstret - Utsikt Från Högbergsgatan 12, Stockholm

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 60,000–80,000