By using our service you accept the use of cookies.

Vicke LINDSTRAND

1904–1983, Sweden

Also known as: VL

Name Vicke LINDSTRAND
Birth 1904, Sweden
Died 1983

Vicke Lindstrand var vid sidan av formgivare av glas, keramik och textil även en lysande och expressiv målare och illustratör. Han var född i Göteborg och internationelt känd som framstående glaskonstnär med höga priser i Sverige, Japan och USA. Representerad i N. M., Oslo, Metropol. Mus. of Art i New York, m.fl. Har på senare tid åter uppmärksammats som mycket eftertraktad konstnär.

Drinkaren by Vicke LINDSTRAND

Drinkaren

Price SEK 45,000 (€4,419)
Estimated SEK 35,000–40,000
Vas, Upsala-ekeby, Lergods, Modellnr 352, I Produktion 1944-48, Glasyr I Beige Och Brunt, Dekor Av Apor by Vicke LINDSTRAND

Vas, Upsala-ekeby, Lergods, Modellnr 352, I Produktion 1944-48, Glasyr I Beige Och Brunt, Dekor Av Apor

Price SEK 5,500 (€531)
Estimated SEK 5,000–6,000
Johannes Döparen - Detaljskiss by Vicke LINDSTRAND

Johannes Döparen - Detaljskiss (1937)

Price SEK 1,500 (€145)
Estimated SEK 1,500