By using our service you accept the use of cookies.

Wilhelm Alexander ROTHSTÉN

1858–1892, Sweden

Also known as: AR, AVR

Name: Wilhelm Alexander ROTHSTÉN
Birth: 1858, 12/12, Sweden
Died: 1892, 7/9, Sweden

Wilhelm Alexander Rothstén studerade vid Konstakademien i Stockholm. Han ägnade sig mest åt landskapsmåleri men även åt dekorationsmåleri.

Källa: Sammansatt av olika källor från internet.

Spåkvinnan Arfvedsons Hus Vid V. Humlegårdsgatan by Wilhelm Alexander ROTHSTÉN

Spåkvinnan Arfvedsons Hus Vid V. Humlegårdsgatan (-89)

Price SEK 300 (€32)
Not sold
Estimated SEK 3,000
Fiskeläge by Wilhelm Alexander ROTHSTÉN

Fiskeläge (1890)

Price SEK 1,100 (€124)
Estimated SEK 2,000