By using our service you accept the use of cookies.

Albert ENGSTRÖM

1869–1940, Sweden

Also known as: AE

Name: Albert, Laurentius Johannes ENGSTRÖM
Birth: 1869, Sweden
Died: 1940, Sweden

Albert Engström biografi:

Albert Engström var en svensk konstnär, tecknare och författare, stilbildande inom svensk illustrationskonst. Han föddes den 12 maj 1869 på gården Bäckfall i Lönneberga socken. Han utbildade sig på Valands konstskola i Göteborg.

Albert Engström besitter en alldeles särskild popularitet i Sverige, idag liksom under sin livstid. Hans porträtt och tolkningar av, som han kallar det, adel, präster, smugglare och bönder, är djupt inrotade i det svenska medvetandet. Det är inte många svenskar som inte känner till Engström och hans ”gubbar”. Han är framför allt känd som tecknare, men han är också en mycket framstående konstnär på ordens område och förtjänar att läsas mera. Mycket mera. Humoresker, reseskildringar och kåserier utmärker Engströms prosa, men här finns också djupare samhällskritik, och karakteristik.

Hans skämtteckningar, med figurer som Kolingen och Bobban, rönde stor uppskattning när de publicerades i tidningen Strix Där Albert Engström blev redaktör. Han gjorde många karikatyrer av dåtidens överheter - präster, borgare och officerare. Vad gäller detta kan man se ett tydligt släktskap med Döderhultarn. I fallet \"strixlöjtnanter\" var inspirationen från OA tydlig, det var närmast den senare som satte standarden i Strix.
Han bodde stor del av sitt vuxna liv i Grisslehamn, norr om Norrtälje.
Är representerad hos Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum, Moderna Museet m.fl.

Source: http://albertengstrom.se/albert-2/personen/

Förbudsaffisch,

Förbudsaffisch, "nej! Kräftor Kräva Dessa Drycker!"

Price SEK 3,100 (€350)
Estimated SEK 2,000
Landskapsmotiv Med Träd by Albert ENGSTRÖM

Landskapsmotiv Med Träd (1916)

Price SEK 3,000 (€341)
Estimated SEK 4,000
Män Samtalar by Albert ENGSTRÖM

Män Samtalar

Price SEK 3,455 (€402)
Estimated SEK 2,000
Kräftor Kräva Dessa Drycker by Albert ENGSTRÖM

Kräftor Kräva Dessa Drycker

Price SEK 5,400 (€625)
Estimated SEK 1,500
Bränningar by Albert ENGSTRÖM

Bränningar

Price SEK 11,000 (€1,236)
Estimated SEK 8,000–10,000
(2) Självporträtt Resp Godsägare by Albert ENGSTRÖM

(2) Självporträtt Resp Godsägare (1925)

Price SEK 2,600 (€285)
Estimated SEK 1,000
Förbudsaffisch, ”nej” by Albert ENGSTRÖM

Förbudsaffisch, ”nej”

Price SEK 4,000 (€448)
Estimated SEK 2,000
Drängstuga by Albert ENGSTRÖM

Drängstuga (1892)

Price SEK 4,700 (€486)
Estimated SEK 2,500

Gryts Skärgård

Price SEK 14,000 (€1,339)
Estimated SEK 10,000–12,000
Karikatyr Resp Inledning by Albert ENGSTRÖM

Karikatyr Resp Inledning

Price SEK 1,400 (€135)
Estimated SEK 1,000
Kräftor Kräva Dessa Drycker... by Albert ENGSTRÖM

Kräftor Kräva Dessa Drycker...

Price SEK 1,600 (€154)
Estimated SEK 1,000
Gulasch by Albert ENGSTRÖM

Gulasch

Price SEK 1,000 (€99)
Estimated SEK 1,500
Skiss Föreställande Gustav Ii Adolf Som Härförare by Albert ENGSTRÖM

Skiss Föreställande Gustav Ii Adolf Som Härförare

Price SEK 3,300 (€295)
Estimated SEK 800