By using our service you accept the use of cookies.

Anna GARDELL-ERICSON

1853–1939, Sweden

Also known as: AG

Name: Anna Maria GARDELL-ERICSON
Birth: 1853, Sweden
Died: 1939, Sweden

Anna Maria Gardell-Ericson studied in Stockholm. She undertook trips to countries including France and England and came to develop into a watercolor painter with great success including the Salon in Paris. She was married to artist John Ericson. In 1884 they moved to Gothenburg and from that time she came to specialize in coastal motifs from Gotland and Bohuslän.
Represented: National Museum in Stockholm, Gothenburg Art Museum and in several foreign collections.

Anna Gardell-Ericson, biografi:

Anna Gardell-Ericson var en svensk bildkonstnär född i Visby. Hon studerade i Stockholm och Paris där hon tog intryck av friluftsmåleriet. Gardell-Ericson rönte stora framgångar på salongen i Paris och i England. Hon målade främst i akvarell och hennes motiv är ofta hämtade från den Gotländska och Bohusländska kusten och Slottsskogen i Göteborg. Gardell-Ericson har även målat marina motiv som inte sällan har ett romantiskt skimmer över sig.Utförde redan under akademitiden akvareller med motiv från stockholmstrakten och Gotland. Inspirerad av det franska friluftsmåleriet avbildade hon landskapet omkring Paris och fortsatte efter giftermålet med Johan Ericsson och hemkomsten till Göteborg med att skildra den bohuslänska skärgården.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.
Källa: www.bukowskis.com
------------------------
Anna Maria Gardell-Ericson studerade i Stockholm. Hon företog resor till bland annat Frankrike och England och kom att utvecklas till en akvarellmålare med fina framgångar bland annat på Salongen i Paris. Hon var gift med konstnären Johan Ericson. 1884 flyttade paret till Göteborg och från denna tid kom hon att specialisera sig på kustnära motiv från Gotland och Bohuslän. Hon har även målat mariner, ofta i akvarell och romantiskt betonade.
Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum och i flera utländska samlingar.
Källa: Internet

Skymning över Vattnet, Lysekil. by Anna GARDELL-ERICSON

Skymning över Vattnet, Lysekil.

Price SEK 20,000 (€2,153)
Estimated SEK 15,000–18,000
Utflykt Till Norderstrand, Gotland by Anna GARDELL-ERICSON

Utflykt Till Norderstrand, Gotland

Price SEK 40,000 (€4,320)
Estimated SEK 25,000–30,000
Smögen by Anna GARDELL-ERICSON

Smögen

Price SEK 7,500 (€869)
Estimated SEK 6,000–8,000
Sommardag by Anna GARDELL-ERICSON

Sommardag (-84)

Price SEK 26,000 (€3,003)
Estimated SEK 40,000
åstols Fiskeläge by Anna GARDELL-ERICSON

åstols Fiskeläge

Price SEK 6,400 (€739)
Estimated SEK 4,000
Vy Från Marstrandön Mot Sydväst by Anna GARDELL-ERICSON

Vy Från Marstrandön Mot Sydväst

Price SEK 14,000 (€1,580)
Estimated SEK 15,000–18,000
Vilostund Vid Delsjön by Anna GARDELL-ERICSON

Vilostund Vid Delsjön

Price SEK 16,000 (€1,805)
Estimated SEK 18,000–20,000
Skogslandskap Med Kvinna Och Barn Samlandes Ris by Anna GARDELL-ERICSON

Skogslandskap Med Kvinna Och Barn Samlandes Ris (-85)

Price SEK 6,000 (€674)
Estimated SEK 8,000–10,000
Insjölandskap Med Kärlekspar I Roddbåt by Anna GARDELL-ERICSON

Insjölandskap Med Kärlekspar I Roddbåt

Price SEK 14,000 (€1,547)
Estimated SEK 15,000–18,000
Marstrands Kaj by Anna GARDELL-ERICSON

Marstrands Kaj

Price SEK 15,000 (€1,645)
Estimated SEK 12,000–15,000
Skymning över Vattnet, Lysekil by Anna GARDELL-ERICSON

Skymning över Vattnet, Lysekil

Price SEK 16,000 (€1,665)
Estimated SEK 18,000–20,000
Promenad I Vasaparken, Göteborg. I Fonden Vasabron by Anna GARDELL-ERICSON

Promenad I Vasaparken, Göteborg. I Fonden Vasabron (1922)

Price SEK 19,000 (€1,816)
Estimated SEK 12,000–15,000
Fransk Trädgårdsinteriör by Anna GARDELL-ERICSON

Fransk Trädgårdsinteriör (1981)

Price SEK 26,000 (€2,486)
Estimated SEK 8,000–10,000
Parkmotiv Med Blommande Trädgård by Anna GARDELL-ERICSON

Parkmotiv Med Blommande Trädgård

Price SEK 18,000 (€1,721)
Estimated SEK 10,000–12,000

Yvonne Som Liten - Motiv Från Lysekil (1886)

Price SEK 20,000 (€1,913)
Estimated SEK 20,000–25,000

Klippig Strand - Motiv Från Bohuslän

Price SEK 15,000 (€1,435)
Estimated SEK 10,000–12,000

Från Marstrandsön

Price SEK 14,000 (€1,339)
Estimated SEK 15,000–18,000

Vårbyken

Price SEK 12,000 (€1,148)
Estimated SEK 12,000–15,000

Skärgårdsutsikt Med Flicka Och Får

Price SEK 15,000 (€1,435)
Estimated SEK 20,000–25,000

Motiv Från Bougival

Price SEK 4,800 (€471)
Estimated SEK 6,000–8,000

Flicka I Sommarlandskap (1881)

Price SEK 6,200 (€608)
Estimated SEK 8,000–10,000
Månsken över Nordiskt Landskap by Anna GARDELL-ERICSON

Månsken över Nordiskt Landskap (1888)

Price SEK 22,000 (€2,074)
Estimated SEK 25,000–30,000
Insjölandskap Med Mor Och Dotter by Anna GARDELL-ERICSON

Insjölandskap Med Mor Och Dotter

Price SEK 18,000 (€1,697)
Estimated SEK 18,000–20,000
Kustlandskap Med Segelbåt I Solnedgång by Anna GARDELL-ERICSON

Kustlandskap Med Segelbåt I Solnedgång

Price SEK 18,000 (€1,697)
Estimated SEK 12,000–15,000