By using our service you accept the use of cookies.
Arne NILSSON

Arne NILSSON

1925–1979, Sweden

Also known as: AN

Name Arne NILSSON
Birth 1925, Sweden
Died 1979, Sweden

Arne Nilsson studerde vid Grünewalds målarskola och vid Konstakademien i Stockholm samt även vid Konstakademien i Oslo. Han är representerad hos Nationalmuseum i Stockholm och Moderna Muséet i Stockholm.

Source: Art Signature Dictionary

Composition by Arne NILSSON

Composition

Price SEK 2,600 (€280)
Estimated SEK 2,500
Självporträtt by Arne NILSSON

Självporträtt

Price SEK 1,300 (€136)
Estimated SEK 2,500
Composition by Arne NILSSON

Composition

Price SEK 1,100 (€128)
Estimated SEK 1,200
Abstrakta Formationer by Arne NILSSON

Abstrakta Formationer

Price SEK 0 (€0) Not sold
Estimated SEK 3,000
Björkar by Arne NILSSON

Björkar

Price SEK 1,000 (€113)
Estimated SEK 1,200
Kustmotiv by Arne NILSSON

Kustmotiv (1957)

Price SEK 1,800 (€185)
Estimated SEK 1,500