By using our service you accept the use of cookies.

Axel KARGEL

1896–1971, Sweden

Also known as: Karlson

Name Axel, Theodor KARGEL
Birth 1896, Sweden
Died 1971, Sweden

Axel Kargel (född Karlson) var autodidakt, han målade figurmotiv och landskap, ofta från Öland, gatumotiv från Bornholm och stilleben. Han utvecklades mot ett starkt förenklat måleri i lysande kolorit. Han vistades i Paris 1932-1933. Under sin stockholmsperiod hade han kontakt med Klarabohemerna, där poeten Nils Ferlin och författaren Ivar-Lo Johansson ingick. Dessa och åtskilliga andra konstutövare blev trogna gäster hos paret Kargel på Borgholm.

Utställningar:
Debututställning i Stockholm 1932, på Gallerie Moderne 1944. Sitt definitiva genombrott fick han efter utställningen på Galerie Acté 1948 och separatutställningen hos Gummessons 1951.

Representerad:
Moderna Muséet i Stockholm, samt, Ölands museum i Himmelsberga och Kalmar Konstmuseum.

Source: Internet

Kustvy by Axel KARGEL

Kustvy

Price SEK 30,000 (€3,267)
Estimated SEK 20,000–25,000
Rapsfält by Axel KARGEL

Rapsfält (1965)

Price SEK 42,000 (€4,574)
Estimated SEK 40,000–50,000
öde Strand by Axel KARGEL

öde Strand (-52)

Price SEK 38,000 (€4,438)
Estimated SEK 18,000
ölandsskiss Av Hästar by Axel KARGEL

ölandsskiss Av Hästar (1936)

Price SEK 3,400 (€397)
Estimated SEK 3,000
Landskap by Axel KARGEL

Landskap (Executed in 1968)

Price SEK 45,900 (€5,343) Incl. buyer's premium
Estimated SEK 20,000–25,000
Sjöstugan by Axel KARGEL

Sjöstugan (1941)

Price SEK 5,600 (€619)
Estimated SEK 4,000
Kustväg by Axel KARGEL

Kustväg (1963)

Price SEK 29,000 (€3,094)
Estimated SEK 12,000–15,000
Väg by Axel KARGEL

Väg (Executed 1964)

Price SEK 36,000 (€3,841)
Estimated SEK 12,000–15,000
ångkvarnen I Kalmar, Sign O Dat Axel

ångkvarnen I Kalmar, Sign O Dat Axel "karlson" (1919)

Price SEK 0 (€0) Not sold
Estimated SEK 3,000
åkertegar by Axel KARGEL

åkertegar (1959)

Price SEK 31,000 (€3,348)
Estimated SEK 20,000–25,000
Båtar På Stranden (grönvik, Djupvik, öland) by Axel KARGEL

Båtar På Stranden (grönvik, Djupvik, öland) (1962)

Price SEK 32,000 (€3,456)
Estimated SEK 20,000–25,000
Träd Vid Havet - öland by Axel KARGEL

Träd Vid Havet - öland (1960)

Price SEK 35,000 (€3,437)
Estimated SEK 20,000–25,000
åkerfält - öland by Axel KARGEL

åkerfält - öland (1956)

Price SEK 42,000 (€4,124)
Estimated SEK 20,000–25,000
ägg Med Tomater by Axel KARGEL

ägg Med Tomater (1966)

Price SEK 11,000 (€1,092)
Estimated SEK 12,000
öland by Axel KARGEL

öland

Price SEK 34,000 (€3,177)
Estimated SEK 15,000–18,000