By using our service you accept the use of cookies.

Axel LINDMAN

1848–1930, Sweden

Also known as: AL, ALN, AXLN

Name: Knut, Axel, LINDMAN
Birth: 1848, 20/12, Sweden
Died: 1930, 22/9, Sweden

Axel Lindman studerade vid Konstakademien och därefter i Frankrike och Italien. Han var bosatt i Frankrike under en period men år 1883 återvände han till Stockholm. Ledarmot av Konstakademien och deltog i Opponenternas och några av Konstnärsförbundets tidiga utställningar. Hans måleri visar en stark Fransk prägel. Byar med solbelysta gator och gråvita murar. Stockholm hamn- och vatteninlopp samt strandpartier och motiv från Gotland.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, G. K. M.

Källa: Sammansatt av olika källor från internet.

Landskap Med Stuga by Axel LINDMAN

Landskap Med Stuga (-10)

Price SEK 3,000 (€316)
Estimated SEK 4,000–6,000
Hamn I Soldis, Frankrike by Axel LINDMAN

Hamn I Soldis, Frankrike

Price SEK 13,000 (€1,399)
Estimated SEK 12,000–15,000
Sommarlandskap, Barbizon by Axel LINDMAN

Sommarlandskap, Barbizon (-96)

Price SEK 24,000 (€2,758)
Estimated SEK 12,000–15,000
Kustmotiv Från Gävle Fjärden by Axel LINDMAN

Kustmotiv Från Gävle Fjärden

Price SEK 7,000 (€815)
Estimated SEK 10,000–12,000
Lastångare I Hamn by Axel LINDMAN

Lastångare I Hamn

Price SEK 5,000 (€579)
Estimated SEK 5,000–7,000
Ung Kvinna Med Parasoll I Sommarlandskap by Axel LINDMAN

Ung Kvinna Med Parasoll I Sommarlandskap (1890)

Price SEK 46,000 (€5,191)
Estimated SEK 50,000–60,000
Utsikt Från Sorrento Med Neapel Och Vesuvius I Fonden by Axel LINDMAN

Utsikt Från Sorrento Med Neapel Och Vesuvius I Fonden (1892)

Price SEK 26,000 (€2,911)
Estimated SEK 30,000–40,000
Flicka Med Parasoll Och Fiskarpojke by Axel LINDMAN

Flicka Med Parasoll Och Fiskarpojke (1890)

Price SEK 38,000 (€4,273)
Estimated SEK 20,000–25,000
Vy över Vendig by Axel LINDMAN

Vy över Vendig

Price SEK 13,000 (€1,456)
Estimated SEK 15,000–18,000
Sydländsk By by Axel LINDMAN

Sydländsk By

Price SEK 11,000 (€1,129)
Estimated SEK 1,500
Strandmotiv Från Hellebäk, Danmark by Axel LINDMAN

Strandmotiv Från Hellebäk, Danmark (1883)

Price SEK 6,000 (€599)
Estimated SEK 8,000–10,000

Bränningar

Price SEK 1,200 (€119)
Estimated SEK 1,000

(2) Motiv Från Fiskartorpet I Stockholm, Sydländskt Landskap

Price SEK 1,000 (€98)
Estimated SEK 1,800
Utsikt Från Sorrento Med Neapel Och Vesuvius I Fonden by Axel LINDMAN

Utsikt Från Sorrento Med Neapel Och Vesuvius I Fonden (1892)

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 40,000–50,000
Blomsteräng I Barbizon by Axel LINDMAN

Blomsteräng I Barbizon (-76)

Price SEK 20,000 (€1,818)
Estimated SEK 20,000–25,000

Kvinna I Gröngräset

Price SEK 18,000 (€1,636)
Estimated SEK 25,000–30,000