By using our service you accept the use of cookies.
Bengt BERGLUND

Bengt BERGLUND

1936, Sweden

Also known as: BB

Name Bengt BERGLUND
Birth 1936, Sweden

Bengt Berglund biografi:

Bengt Berglund är mer känd som keramiker och formgivare trots att han målade emaljtavlor under dubbelt så lång tid som han skapade stengods och serviser. Under 30 år på emaljverkstaden i ett hörn av den bullriga badkarsfabriken på Gustavsberg var Berglund landets mest flitige och specialiserade emaljmålare.
Källa: www.form1900.se
---------------------
Keramikern och emaljkonstnären Bengt Berglund studerade vid Gustavsbergs egen verkstadsskola 1954-56 och vid Konstfack åren 1954-60. Det tredje året på Konstfacks aftonskola ägnade han dagarna åt att dreja hos Berndt Friberg. Berglund var verksam vid Gustavsbergs studio 1960-77 och sysslade med emaljmåleri på Gustavsberg åren 1960-82, varefter han varit verksam som fri konstnär. I keramikverkstaden var Berglund en duktig drejare, men fann snart en personlig stil långt från det traditionella stengodset. Han beundrade Anders B Liljefors experimentella keramik och fortsatte i samma anda att utmana det keramiska materialet. Han kavlade ut lersjok och byggde figurer och djur av olika slag och arbetade med olika strukturer. Så småningom kom han att arbeta med oglaserat stengods som färgades med järnoxid som sedan ströks bort men blev kvar i mönster och sprickor. Textilier gav yteffekter. Berglund har arbetat både med bruksvara, unikat och prydnadsgods och har genomfört flera utställningar och offentliga uppdrag, bl a keramisk skulptur och emalj i varuhuset PUB i Stockholm. Under 1970-talet övergick Berglund alltmer till sitt arbete med emaljer och fortsatte med detta ända tills badkarsfabriken vid Gustavsberg lades ner 1993.
Källa: www.bukowskis.com
------------------------
Keramiker, född 1936 i Landskrona. Han är utbildad mellan 1954 - 1960 på Gustavsbergs Yrkesskola, Konstfack och HKS, Högre Konstindustriella Skolan, där han avslutade sina studier som kursetta i keramikgruppen 1960.
Bengt Berglund har ägnat sig åt keramik, måleri och skulptur men är mest känd för sin keramik. Han slog igenom med keramikutställningen "Ansikten och Gestalter" på PUB:s galleri våren 1963, efter att 1962 ha visat emaljmåleri på Gustavsbergs utställningslokal på Birger Jarlsgatan i Stockholm. 1979 var han med på Liljevalchs stora utställning Emalj, vilken handlade om emaljmåleriets utveckling och status sedan 1940-talet. Berglund var verksam som formgivare på Gustavsbergs porslinsfabrik mellan 1960 och 1977. Därefter har han varit verksam som fri konstnär. Mellan 1977 och 1982 fortsatte han på deltid att vara ansvarig för emaljateljén.
Källa: Internet

Skulptur, Stengods. Gustavsberg Studio, 1960-tal by Bengt BERGLUND

Skulptur, Stengods. Gustavsberg Studio, 1960-tal

Price SEK 5,000 (€544)
Estimated SEK 5,000
Grafiska Mönster I Rött Och Svart Mot Gul Botten by Bengt BERGLUND

Grafiska Mönster I Rött Och Svart Mot Gul Botten (1965)

Price SEK 4,920 (€531)
Estimated SEK 2,000–2,000
Emaljtavla, Gustavsberg by Bengt BERGLUND

Emaljtavla, Gustavsberg (1964)

Price SEK 1,700 (€196)
Estimated SEK 1,200
(2) Composition by Bengt BERGLUND

(2) Composition

Price SEK 550 (€64)
Estimated SEK 2,000
Emaljtavla by Bengt BERGLUND

Emaljtavla (-65)

Price SEK 1,000 (€107)
Estimated SEK 2,000