By using our service you accept the use of cookies.

Bertil DAMM

1887–1942, Sweden

Also known as: BD

Name: Bertil DAMM
Birth: 1887, Sweden
Died: 1942

Bertil Damm föds på Stynsbergs gård i Uppsala län och väljer att studera i Stockholm. Hans konst genomgår flera faser innan han finner sin stil med bilduppbyggnader, som var prismatiska och fläckartade, som hos Cézanne. Redan i sina ungdomsarbeten visar Bertil Damm sig vara en betydande porträttmålare, med en förmåga att individualisera karaktärer. Han vistas i Spanien 1916-1919 och i Italien vid 20-talets början. Bertil Damm var en sommarmålare par préférence och hans palett utstrålar solvärma färger. På 1920-talet tillhör Damm konstnärsgruppen Optimisterna, en svensk konstnärsgrupp med tidiga modernister. Han utnämns till professor vid Konstakademien kort före sin död 1942.

Representerad:
Moderna Muséet, Thielska galleriet, och Gripsholms porträttsamling.

Source: www.bukowskis.com

Bröderna by Bertil DAMM

Bröderna (1921)

Price SEK 21,000 (€2,268)
Estimated SEK 30,000–35,000
Spanjorska by Bertil DAMM

Spanjorska (1917)

Price SEK 4,500 (€449)
Estimated SEK 5,000