By using our service you accept the use of cookies.

Birger SIMONSSON

1883–1938, Sweden

Also known as: BS

Name: SIMONSSON
Birth: 1883
Died: 1938
Flicka Med Cigarett by Birger SIMONSSON

Flicka Med Cigarett (Executed in 1928)

Price SEK 61,250 (€6,670)
Estimated SEK 50,000–70,000
Ingrid Bergman by Birger SIMONSSON

Ingrid Bergman

Price SEK 5,000 (€592)
Estimated SEK 7,000
Sjölandskap by Birger SIMONSSON

Sjölandskap

Price SEK 7,000 (€781)
Estimated SEK 6,000
Cagnes 1923 by Birger SIMONSSON

Cagnes 1923

Price SEK 20,000 (€2,220)
Estimated SEK 2,000

Kvinnoporträtt

Price SEK 5,000 (€488)
Estimated SEK 4,000

Hus I Bergsglänta, Västkusten

Price SEK 4,600 (€451)
Estimated SEK 6,000–8,000
Sällskap På Veranda by Birger SIMONSSON

Sällskap På Veranda

Price SEK 20,000 (€1,869)
Estimated SEK 25,000–30,000
Pojke I Sjömanskostym by Birger SIMONSSON

Pojke I Sjömanskostym

Price SEK 5,000 (€467)
Estimated SEK 6,000–8,000

Kustlandskap "marstrand" (1933)

Price SEK 1,600 (€150)
Estimated SEK 1,200
Landskap by Birger SIMONSSON

Landskap

Price SEK 1,000 (€94)
Estimated SEK 1,500