By using our service you accept the use of cookies.

Brita NORDENCREUTZ

1899–1982, Sweden

Also known as: BN, BNZ

Name Brita, Elisabet Catarina NORDENCREUTZ
Birth 1899, Sweden
Died 1982

Brita Nordencreutz studerade vid Carl Wilhelmsons målarskola i Stockholm, Vid André Lhotes målarskola i Paris, samt vid Hoffmans målarskola i München.
Hon företog studieresor till Frankrike,
Italien samt till Jugoslavien och Tyskland.

Landskap Med Badande Figurer by Brita NORDENCREUTZ

Landskap Med Badande Figurer (-24)

Price SEK 0 (€0) Not sold
Estimated SEK 50,000–60,000
Blomsterstilleben by Brita NORDENCREUTZ

Blomsterstilleben

Price SEK 2,000 (€226) Incl. buyer's premium
Estimated SEK 4,000
Dansande Modeller by Brita NORDENCREUTZ

Dansande Modeller (1920)

Price SEK 22,000 (€2,468)
Estimated SEK 15,000
Modeller Vid Källa by Brita NORDENCREUTZ

Modeller Vid Källa

Price SEK 2,710 (€304)
Estimated SEK 4,000
Spelman Och Modell by Brita NORDENCREUTZ

Spelman Och Modell (-24)

Price SEK 30,600 (€3,432) Incl. buyer's premium
Estimated SEK 15,000–20,000
Modell Med Handspegel by Brita NORDENCREUTZ

Modell Med Handspegel

Price SEK 17,850 (€2,002) Incl. buyer's premium
Estimated SEK 20,000–25,000
Självporträtt by Brita NORDENCREUTZ

Självporträtt (-19)

Price SEK 1,600 (€179)
Estimated SEK 2,000
Den Röda Skon by Brita NORDENCREUTZ

Den Röda Skon (1926)

Price SEK 48,000 (€5,395)
Estimated SEK 30,000–40,000
Portal I Bordighera, Italien by Brita NORDENCREUTZ

Portal I Bordighera, Italien (1925)

Price SEK 2,700 (€278)
Estimated SEK 1,000
Nakenakt by Brita NORDENCREUTZ

Nakenakt (1947)

Price SEK 1,600 (€156)
Estimated SEK 1,200