By using our service you accept the use of cookies.

Carl WILHELMSON

1866–1928, Sweden

Also known as: WC, CW

Name: Carl, Wilhelm WILHELMSON
Birth: 1866, Sweden
Died: 1928, Sweden

Carl Wilhelmsson,s (1866-1928) depictions of life on the Swedish west coast in the early 1900s constitute a focus point in Swedish ethnographical studies. The synthesised use of the surface is influenced by Paul Gauguin, and Wilhelmsson’s technique of applying of colours in spots give hints of inspiration from the impressionists. In 1912, he was appointed professor at the Royal Academy of Arts in Stockholm in 1925.

Source: Art Signature Dictionary

Målaren Carl Wilhelmson föddes i Fiskebäckskil och fick sin konstnärliga utbildning vid Valand i Göteborg och i Paris. Vid Valand var han själv lärare mellan år 1897 och 1900. Wilhelmson flyttade sedermera till Stockholm och han hade vid 1910-talets mitt en egen målarskola i Stockholm som var mycket välbesökt. År 1925 blev han professor vid Konsthögskolan. Genom sin lärargärning kom Wilhelmson att betyda mycket för några generationer konstnärer.
Wilhelmsons huvudsakliga motiv blev barndomens västkustmiljö, där han inte främst fokuserade landskapet (som Karl Nordström) utan riktade sitt målaröga och sitt intresse mot människorna. Han skildrade företrädesvis fiskarbefolkningens vardag och människorna är präglade av sitt värv och av landskapets förutsättningar. Med sin kärvt realistiska detaljskildring framställde han det enkla och okonstlade hos modellerna. I svensk konsthistoria och i svensk folklivsskildring utgör Wilhelmsons västkustskildringar från 1890-talet och sekelskiftet en centralpunkt. Carl Wilhelmson har även målat ett antal porträtt, på Waldemarsudde finns exempelvis ett porträtt av gruvbolagsdisponenten Hjalmar Lundbohm. Klarhet och fast uppbyggnad är kännetecknande för hans konstnärliga produktion.
I prins Eugens konstsamling är Carl Wilhelmson företrädd med elva verk, som de flesta har införlivats med samlingen i nära anslutning till dess utförande. Prins Eugen har inte valt några av de för Wilhelmson kanske mest typiska verken, men som personligt urval är det en fin kollektion. På Waldemarsudde finns exempelvis den interiör från en fiskarstuga i Fiskebäckskil som målades 1895. Den inköptes av prinsen år 1913, i anslutning till att galleriet på Waldemarsudde byggdes. Målningen Kortspel, ännu en interiörbild, utfördes 1924 och Eugen förvärvade den samma år.

Source: http://www.waldemarsudde.se/manadens_konst_wilhelmsson.html

Interiör Med Liggande Modell by Carl WILHELMSON

Interiör Med Liggande Modell

Price SEK 58,800 (€6,001)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 60,000–70,000
Segelbåt I Solnedgång by Carl WILHELMSON

Segelbåt I Solnedgång

Price SEK 46,000 (€5,077)
Estimated SEK 60,000–80,000
Nämndemansmor I Ljungkile Fiskeläge by Carl WILHELMSON

Nämndemansmor I Ljungkile Fiskeläge (Executed in 1909)

Price SEK 40,000 (€4,415)
Estimated SEK 40,000–50,000
Studie Till ”kyrkfolk” by Carl WILHELMSON

Studie Till ”kyrkfolk”

Price SEK 120,000 (€13,896)
Estimated SEK 30,000–40,000
På En Gammal Kyrkogård (fiskebäckskil) by Carl WILHELMSON

På En Gammal Kyrkogård (fiskebäckskil) (1892)

Price SEK 720,000 (€81,245)
Estimated SEK 800,000–1,000,000
Götaångare I Hamn by Carl WILHELMSON

Götaångare I Hamn (Executed in 1927)

Price SEK 120,000 (€13,541)
Estimated SEK 150,000–175,000
På En Gammal Kyrkogård (fiskebäckskil) by Carl WILHELMSON

På En Gammal Kyrkogård (fiskebäckskil) (1892)

Price SEK 720,000 (€81,245)
Estimated SEK 800,000–1,000,000
Pojke På Brygga by Carl WILHELMSON

Pojke På Brygga (Executed 1890's)

Price SEK 404,250 (€45,438)
Estimated SEK 300,000–350,000
Kyrkan - Fiskebäckskil by Carl WILHELMSON

Kyrkan - Fiskebäckskil

Price SEK 180,000 (€19,888)
Estimated SEK 150,000–175,000
Fiskare by Carl WILHELMSON

Fiskare

Price SEK 2,000 (€218)
Estimated SEK 2,000–3,000
Flickor Som Lagar Segel, Bretagne by Carl WILHELMSON

Flickor Som Lagar Segel, Bretagne

Price SEK 130,000 (€14,560)
Estimated SEK 150,000–175,000
Tres Muchachas by Carl WILHELMSON

Tres Muchachas (1920)

Price SEK 0 (€0)
Not sold
Estimated SEK 1,200,000–1,500,000
Franskt Landskap by Carl WILHELMSON

Franskt Landskap (-93)

Price SEK 6,500 (€742)
Estimated SEK 8,000
Studie Av En Hamnarbetare by Carl WILHELMSON

Studie Av En Hamnarbetare

Price SEK 12,000 (€1,316)
Estimated SEK 12,000–15,000
Havsutsikt I Solnedgång - Västkusten by Carl WILHELMSON

Havsutsikt I Solnedgång - Västkusten

Price SEK 12,000 (€1,316)
Estimated SEK 15,000–18,000
Spanjorska På Huk - Gata I Triana by Carl WILHELMSON

Spanjorska På Huk - Gata I Triana (Executed 1910)

Price SEK 225,000 (€24,680)
Estimated SEK 250,000–300,000
Fiskare by Carl WILHELMSON

Fiskare (Executed 1907)

Price SEK 1,000,000 (€109,690)
Estimated SEK 800,000–1,000,000
Studie Till Posthusmålningen by Carl WILHELMSON

Studie Till Posthusmålningen

Price SEK 10,000 (€1,036)
Estimated SEK 10,000–12,000
Den Blinde Spelmannen by Carl WILHELMSON

Den Blinde Spelmannen (1897)

Price SEK 180,000 (€18,650)
Estimated SEK 80,000–100,000

Klipparti - Lysekil

Price SEK 65,000 (€6,766)
Estimated SEK 15,000–18,000
Brunnsvägen, Fiskebäckskil by Carl WILHELMSON

Brunnsvägen, Fiskebäckskil

Price SEK 350,000 (€36,432)
Estimated SEK 300,000–400,000
Vid Brunnen I by Carl WILHELMSON

Vid Brunnen I

Price SEK 80,000 (€7,652)
Estimated SEK 20,000–25,000
Båtar I Havsvik by Carl WILHELMSON

Båtar I Havsvik

Price SEK 280,000 (€26,782)
Estimated SEK 275,000–300,000
Skepparen by Carl WILHELMSON

Skepparen

Price SEK 580,000 (€55,477)
Estimated SEK 500,000–600,000

Fiskare (1919)

Price SEK 1,500 (€144)
Estimated SEK 1,500
Skogslandskap by Carl WILHELMSON

Skogslandskap

Price SEK 3,500 (€335)
Estimated SEK 5,000
Motiv Från Fiskebäckskil by Carl WILHELMSON

Motiv Från Fiskebäckskil

Price SEK 17,000 (€1,603)
Estimated SEK 8,000–10,000
Den Goda Herdinnan by Carl WILHELMSON

Den Goda Herdinnan (1913)

Price SEK 320,000 (€29,091)
Estimated SEK 400,000–500,000