By using our service you accept the use of cookies.
Christer Von ROSEN

Christer Von ROSEN

1928, Sweden

Also known as: CVR

Name ROSEN
Birth 1928, Sweden

Christer Von Rosen studerade vid Konstfackskolan, Konstakademien, Åke Pernbys målarskola, samt i flera länder i Europa dit han företog studiresor. Han arbetar influerade både av surrealism och expressionism. Hans bilder är berättande och kan innehålla satir.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, Gripsholms porträttsamling och Eskilstuna museum.

Självporträtt by Christer Von ROSEN

Självporträtt (1953)

Price SEK 1,050 (€118) Not sold
Estimated SEK 3,000
Bild Som Framställer Em Felaktig Uppfattning Om Förhållandet Mellan Konst Och Verklighet by Christer Von ROSEN

Bild Som Framställer Em Felaktig Uppfattning Om Förhållandet Mellan Konst Och Verklighet (-66)

Price SEK 350 (€40)
Estimated SEK 1,500
Två Med Ont by Christer Von ROSEN

Två Med Ont (-86)

Price SEK 800 (€90)
Estimated SEK 1,000
Komposition by Christer Von ROSEN

Komposition (-59)

Price SEK 400 (€49)
Estimated SEK 2,000