By using our service you accept the use of cookies.

Ellen JOLIN

1854–1939, Sweden

Also known as: EJ

Name: Helena, Ellen, Maria JOLIN
Birth: 1854, 16/6, Sweden
Died: 1939, 25/5, Sweden

Ellen Jolin studerade privat för Fredrik Scholander, Kerstin Cardon och den norske konstnärn Carl Hansen, Tekniska skolan samt Konstakademien. Hon företog resor till Frankrike och Italien. Motiven har mest varit landskap och stadsbilder, ofta i akvarell.
Representerad: på Nationalmuseum och ett flertal landsortsmuséer.

Tjädern Plockas by Ellen JOLIN

Tjädern Plockas

Price SEK 3,800 (€429)
Estimated SEK 4,000
Sommar I Stockholm by Ellen JOLIN

Sommar I Stockholm (1916)

Price SEK 4,400 (€497)
Estimated SEK 5,000
Efter Velazques

Efter Velazques "självporträtt"

Price SEK 750 (€83)
Estimated SEK 1,500
Interiör Med Broderande Kvinna by Ellen JOLIN

Interiör Med Broderande Kvinna (1913)

Price SEK 3,000 (€342)
Estimated SEK 3,000
Interiör Från Ateljén by Ellen JOLIN

Interiör Från Ateljén (1910)

Price SEK 7,000 (€799)
Estimated SEK 3,000
Stadsmotiv, Italien by Ellen JOLIN

Stadsmotiv, Italien

Price SEK 13,000 (€1,484)
Estimated SEK 3,000
Motiv Från Oxford by Ellen JOLIN

Motiv Från Oxford (1894)

Price SEK 1,700 (€170)
Estimated SEK 1,200
(5) Regentporträtt, Kopior Efter Original På Gripsholm by Ellen JOLIN

(5) Regentporträtt, Kopior Efter Original På Gripsholm

Price SEK 6,500 (€635)
Estimated SEK 2,500
Porträtt Av Johan Christopher Jolin

Porträtt Av Johan Christopher Jolin "jo-jo

Price SEK 1,500 (€147)
Estimated SEK 1,500
Hus, Italien by Ellen JOLIN

Hus, Italien (1903)

Price SEK 800 (€79)
Estimated SEK 1,000
Vid Johannes Kyrka by Ellen JOLIN

Vid Johannes Kyrka

Price SEK 1,200 (€119)
Estimated SEK 1,500
Venetiansk Kanal Med Gondoler by Ellen JOLIN

Venetiansk Kanal Med Gondoler (1893)

Price SEK 4,500 (€424)
Estimated SEK 6,000–8,000
Venetiansk Kanal Med Gondoler by Ellen JOLIN

Venetiansk Kanal Med Gondoler (1893)

Price SEK 4,000 (€377)
Estimated SEK 5,000–6,000
Kyrkinteriör S:ta Anastasia, Verona by Ellen JOLIN

Kyrkinteriör S:ta Anastasia, Verona

Price SEK 1,200 (€113)
Estimated SEK 1,800