By using our service you accept the use of cookies.

Ellen THESLEFF

1869–1954, Finland

Also known as: ET

Name Ellen THESLEFF
Birth 1869, Finland
Died 1954

Ellen Thesleff var en finländsk bildkonstnär född i Helsingfors. Hon utbildade sig i hemstaden vid Finska Ritskolan, för Adolf von Becker och Gunnar Berndtson, vid Académie Colarossi i Paris samt på resor till Italien. Thesleff intresserade sig i början för symbolism men utvecklades senare åt ett mer expressionistiskt skapande i intensiv kolorit.

Source: www.bukowskismarket.com

Street View From Helsinki by Ellen THESLEFF

Street View From Helsinki (1920)

Price EUR 35,790 Incl. buyer's premium
Estimated EUR 25,000–30,000
Taormina by Ellen THESLEFF

Taormina (1921)

Price EUR 23,647 Incl. buyer's premium
Estimated EUR 20,000–30,000
Mother by Ellen THESLEFF

Mother

Price EUR 1,531 Incl. buyer's premium
Estimated EUR 1,500–2,000
Flower Still Life by Ellen THESLEFF

Flower Still Life (1915)

Price EUR 19,138 Incl. buyer's premium
Estimated EUR 15,000–20,000
Profile Of A Girl by Ellen THESLEFF

Profile Of A Girl

Price EUR 1,100
Estimated EUR 600
Venedig by Ellen THESLEFF

Venedig

Price EUR 241
Estimated EUR 300
Kvinna by Ellen THESLEFF

Kvinna

Price EUR 520
Estimated EUR 600
View From Helsinki by Ellen THESLEFF

View From Helsinki (1922)

Price EUR 38,277
Estimated EUR 30,000–40,000
Spring Lush by Ellen THESLEFF

Spring Lush (1936)

Price EUR 58,691
Estimated EUR 30,000–40,000
Reflections by Ellen THESLEFF

Reflections (1942)

Price EUR 52,000
Estimated EUR 20,000–25,000
Golden Bird by Ellen THESLEFF

Golden Bird

Price EUR 2,000
Estimated EUR 2,000–2,500
Italian Landscape by Ellen THESLEFF

Italian Landscape

Price EUR 60,000
Estimated EUR 30,000–40,000
Kamp by Ellen THESLEFF

Kamp

Price EUR 520
Estimated EUR 1,200–1,500