By using our service you accept the use of cookies.

Ernfried WAHLQUIST

1814–1895, Sweden

Also known as: EW, Wahlqvist

Name Carl Johan, Ehrenfrid, WAHLQUIST
Birth 1814, Sweden
Died 1895, Sweden

Ehrenfrid Wahlquist studied in Düsseldorf and Copenhagen. He has painted landscapes, often with the moon, firelight, or fog. The motives are often taken from Djurgarden in Stockholm.
Represented: Malmö Museum, Art Museum of Gothenburg, Helsingborg, Landskrona Linköping and museums.

Source: Composed of a variety of sources from the internet.

Carl Johan Ehrenfrid Wahlquist studerade i Düsseldorf och Köpenhamn. Han har målat landskap, ofta med måne, eldsken eller dimma. Motiven är ofta hämtade från Djurgården i Stockholm.

Representerad:
Malmö Museum, Göteborgs Konstmuseum, Helsingborgs, Landskrona och Linköpings muséer.

Källa: Sammansatt av olika källor från internet.

Stockholms Inlopp by Ernfried WAHLQUIST

Stockholms Inlopp (1889)

Price SEK 12,000 (€1,379)
Estimated SEK 10,000–15,000
älvkarleby Forsar by Ernfried WAHLQUIST

älvkarleby Forsar (1896)

Price SEK 0 (€0) Not sold
Estimated SEK 12,000
Fångsten Bärgas - Kustlandskap I Soldis by Ernfried WAHLQUIST

Fångsten Bärgas - Kustlandskap I Soldis (1875)

Price SEK 8,000 (€902)
Estimated SEK 8,000
Kustbild Med Figurer by Ernfried WAHLQUIST

Kustbild Med Figurer (1874)

Price SEK 7,200 (€798)
Estimated SEK 5,000
Slängkälke by Ernfried WAHLQUIST

Slängkälke (1869)

Price SEK 16,000 (€1,786)
Estimated SEK 20,000–25,000
2 St: Motiv Från Skurusundet Samt Villa Lido by Ernfried WAHLQUIST

2 St: Motiv Från Skurusundet Samt Villa Lido (1885, 1891)

Price SEK 3,100 (€336)
Estimated SEK 4,000
Utsikt Mot Skeppsholmen - Stockholm by Ernfried WAHLQUIST

Utsikt Mot Skeppsholmen - Stockholm (1888)

Price SEK 10,600 (€1,103)
Estimated SEK 6,000–8,000
Kronbruden by Ernfried WAHLQUIST

Kronbruden

Price SEK 10,000 (€1,041)
Estimated SEK 10,000–12,000
Dalarö by Ernfried WAHLQUIST

Dalarö (1865)

Price SEK 3,500 (€349)
Estimated SEK 4,000

Pastoralt Landskap Med Får (1869)

Price SEK 11,500 (€1,129)
Estimated SEK 8,000–10,000
Stockholm Från Stora Essingen by Ernfried WAHLQUIST

Stockholm Från Stora Essingen (1890)

Price SEK 11,000 (€1,037)
Estimated SEK 6,000–8,000
Stockholmsvy Från Fåfängan by Ernfried WAHLQUIST

Stockholmsvy Från Fåfängan (1871)

Price SEK 18,000 (€1,636)
Estimated SEK 10,000–12,000
Utsikt Mot Kastellholmen I Vinterskrud - Stockholm by Ernfried WAHLQUIST

Utsikt Mot Kastellholmen I Vinterskrud - Stockholm (1888)

Price SEK 15,000 (€1,364)
Estimated SEK 6,000–8,000