By using our service you accept the use of cookies.

Esther KJERNER

1873–1952, Sweden

Also known as: EK

Name Esther, Emilia Léonine KJERNER
Birth 1873, Sweden
Died 1952, Sweden

Esther Kjerner studied at the Art Academy, as well as in Paris and Rome. She has painted landscapes, still lifes and flowers.
Represented: National Museum in Stockholm, Malmo Museum, Prince Eugen Waldemarsudde, Östersund, Norrköping, Kalmar and Eskilstuna Museum.

Source: Internet

Esther Kjerner studerade vid Konstakademien, samt i Paris och Rom. Hon har målat landskap, stilleben och blommor.
Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Malmö Museum, Prins Eugens Waldemarsudde, Östersunds, Norrköpings, Kalmar och Eskiltunas museum.
Källa: Internet
--------------
Esther Kjerner var en svensk bildkonstnär född i Stockholm. Kjerner studerade vid Konstakademien i Stockholm samt i Paris och Rom. Redan då fann hon sin konstnärliga orientering men det skulle dröja länge innan hennes konstnärskap uppmärksammades och då skedde det på en utställning hos konsthandlaren Gösta Stenman i Stockholm. Parklandskap samt stilleben med blommor och frukter i dämpade färger visades.
Representerad på Nationalmuseum och Waldemarsudde i Stockholm samt på museer i landsorten.
Källa: www.bukowskis.com

Stilleben by Esther KJERNER

Stilleben

Price SEK 14,000 (€1,683)
Estimated SEK 12,000
Chrysanthemer I Japansk Skål by Esther KJERNER

Chrysanthemer I Japansk Skål (1941)

Price SEK 17,850 (€2,006) Incl. buyer's premium
Estimated SEK 20,000–25,000
Stilleben Med Påskliljor Och Tulpaner by Esther KJERNER

Stilleben Med Påskliljor Och Tulpaner (1950)

Price SEK 28,000 (€3,094)
Estimated SEK 15,000–18,000
Stilleben Med Rosor by Esther KJERNER

Stilleben Med Rosor (1941)

Price SEK 20,000 (€2,210)
Estimated SEK 12,000–18,000
Stilleben Med Rosa Pioner by Esther KJERNER

Stilleben Med Rosa Pioner (1950)

Price SEK 42,000 (€4,620)
Estimated SEK 18,000
Tulpaner I Vit Kanna by Esther KJERNER

Tulpaner I Vit Kanna

Price SEK 16,000 (€1,792)
Estimated SEK 15,000–18,000
Stilleben Med Figurin Och Fruktfat by Esther KJERNER

Stilleben Med Figurin Och Fruktfat

Price SEK 5,200 (€588)
Estimated SEK 4,000
Stilleben Med Gula Rosor by Esther KJERNER

Stilleben Med Gula Rosor (-45)

Price SEK 36,000 (€3,949)
Estimated SEK 20,000–25,000
Blomsterstilleben by Esther KJERNER

Blomsterstilleben

Price SEK 9,500 (€1,030)
Estimated SEK 3,000–4,000
Blomsterstilleben by Esther KJERNER

Blomsterstilleben (1935)

Price SEK 12,000 (€1,279)
Estimated SEK 12,000–15,000
Stilleben Med Svampar by Esther KJERNER

Stilleben Med Svampar (1942)

Price SEK 6,500 (€662)
Estimated SEK 8,000
Fruktstilleben by Esther KJERNER

Fruktstilleben

Price SEK 7,000 (€718)
Estimated SEK 10,000

Stilleben Med Vita Liljor (1948)

Price SEK 32,000 (€3,061)
Estimated SEK 12,000–15,000

Hus I Vårlandskap Med Blommande Syrener

Price SEK 13,000 (€1,243)
Estimated SEK 8,000–10,000

Smultron, Målad På Keramikfat (1889)

Price SEK 1,200 (€119)
Estimated SEK 1,500

Vårvinter I Rönninge

Price SEK 3,000 (€294)
Estimated SEK 4,000–6,000
Stilleben Med Kopparhink, Stop Och äpplen by Esther KJERNER

Stilleben Med Kopparhink, Stop Och äpplen

Price SEK 10,000 (€943)
Estimated SEK 10,000–12,000
Stilleben Med Ranunkler I Kanna by Esther KJERNER

Stilleben Med Ranunkler I Kanna

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 12,000–15,000