By using our service you accept the use of cookies.

Evert LUNDQUIST

1904–1994, Sweden

Also known as: EL

Name: Evert, Ernst Erland Olof LUNDQUIST
Birth: 1904, Sweden
Died: 1994

Evert Lundquist attended the Art Academy in Stockholm. 1942 moves to the artist Olle Nyman\'s farm in Saltsjöbaden. 1953 move to new studio in the Drottningholm Palace. 1944 artistic breakthrough with the exhibition at the Academy. 1960-67 professor at the Art Academy.

Evert Lundquist studerade vid Konstakademien i Stockholm. 1942 flyttar till konstnären Olle Nymans gård i Saltsjöbaden. 1953 flytt till ny ateljé i Drottningholms slottspark. 1944 konstnärligt genombrott med utställning på Konstakademin. 1960-67 professor vid Konsthögskolan.

Trädet by Evert LUNDQUIST

Trädet

Price SEK 100,000 (€11,050)
Estimated SEK 150,000–175,000
Urnan Ii by Evert LUNDQUIST

Urnan Ii (-60)

Price SEK 210,000 (€23,205)
Estimated SEK 100,000–125,000
Husfasader by Evert LUNDQUIST

Husfasader (1929)

Price SEK 8,400 (€955)
Estimated SEK 10,000
Kvinnoansikte by Evert LUNDQUIST

Kvinnoansikte

Price SEK 18,000 (€2,023)
Estimated SEK 20,000–25,000
Stilleben Med Blomkruka by Evert LUNDQUIST

Stilleben Med Blomkruka (1939)

Price SEK 270,000 (€28,809)
Estimated SEK 400,000–600,000
Stilleben Med Blomkruka by Evert LUNDQUIST

Stilleben Med Blomkruka

Price SEK 125,000 (€13,338)
Estimated SEK 125,000–150,000
Grisen by Evert LUNDQUIST

Grisen (Executed ca. 1960's)

Price SEK 120,000 (€13,176)
Estimated SEK 200,000–250,000
Blå Stenen by Evert LUNDQUIST

Blå Stenen

Price SEK 13,000 (€1,427)
Estimated SEK 8,000–10,000
Sicilien by Evert LUNDQUIST

Sicilien (1949)

Price SEK 20,000 (€2,196)
Estimated SEK 15,000–18,000
Blommor by Evert LUNDQUIST

Blommor (1956)

Price SEK 110,000 (€12,078)
Estimated SEK 150,000–200,000
Manstorso Ii by Evert LUNDQUIST

Manstorso Ii

Price SEK 1,600 (€176)
Estimated SEK 1,000–2,000
Självporträtt by Evert LUNDQUIST

Självporträtt

Price SEK 36,000 (€3,910)
Estimated SEK 30,000–40,000
Döden (vilan) by Evert LUNDQUIST

Döden (vilan) (1944)

Price SEK 120,000 (€13,033)
Estimated SEK 120,000–140,000
Kvinnorna Vid Brunnen by Evert LUNDQUIST

Kvinnorna Vid Brunnen (Executed 1938)

Price SEK 620,000 (€67,338)
Estimated SEK 500,000–700,000
Stillebenmålaren by Evert LUNDQUIST

Stillebenmålaren

Price SEK 1,300 (€140)
Estimated SEK 1,500
Benet by Evert LUNDQUIST

Benet (1958)

Price SEK 1,100 (€119)
Estimated SEK 1,000
Samling Med Sex Torrnålsgravyrer by Evert LUNDQUIST

Samling Med Sex Torrnålsgravyrer (1956-72)

Price SEK 15,000 (€1,568)
Estimated SEK 10,000–15,000
Det Vita Bordet by Evert LUNDQUIST

Det Vita Bordet (1962)

Price SEK 1,075,000 (€111,800)
Estimated SEK 600,000–800,000
Modell Som Tvättar Sig by Evert LUNDQUIST

Modell Som Tvättar Sig (1930's)

Price SEK 66,000 (€6,864)
Estimated SEK 60,000–80,000
Blomma by Evert LUNDQUIST

Blomma (1942)

Price SEK 44,000 (€4,576)
Estimated SEK 35,000–40,000
Stolen by Evert LUNDQUIST

Stolen (1975)

Price SEK 250,000 (€26,000)
Estimated SEK 100,000–125,000
Rosa Modell by Evert LUNDQUIST

Rosa Modell (1981)

Price SEK 50,000 (€5,200)
Estimated SEK 50,000–60,000
Livets Träd by Evert LUNDQUIST

Livets Träd

Price SEK 280,000 (€29,120)
Estimated SEK 275,000–300,000
Trädet by Evert LUNDQUIST

Trädet

Price SEK 70,000 (€7,280)
Estimated SEK 40,000–50,000
Kvinna I Ateljé by Evert LUNDQUIST

Kvinna I Ateljé

Price SEK 12,000 (€1,235)
Estimated SEK 10,000
Livets Träd by Evert LUNDQUIST

Livets Träd (1963)

Price SEK 185,000 (€17,686)
Estimated SEK 50,000–75,000

Bonden

Price SEK 600 (€58)
Estimated SEK 1,000
Stilleben Med Kruka Och Frukter by Evert LUNDQUIST

Stilleben Med Kruka Och Frukter (1946)

Price SEK 14,000 (€1,375)
Estimated SEK 8,000–10,000
Självporträtt by Evert LUNDQUIST

Självporträtt (1976)

Price SEK 27,000 (€2,651)
Estimated SEK 6,000–8,000
Sten by Evert LUNDQUIST

Sten (1970-71)

Price SEK 22,000 (€2,160)
Estimated SEK 12,000–15,000
Huset by Evert LUNDQUIST

Huset

Price SEK 40,000 (€3,928)
Estimated SEK 40,000–50,000
Boken by Evert LUNDQUIST

Boken

Price SEK 22,000 (€2,160)
Estimated SEK 15,000–18,000
Koppen by Evert LUNDQUIST

Koppen

Price SEK 46,000 (€4,517)
Estimated SEK 30,000–40,000

Halmstack

Price SEK 12,500 (€1,227)
Estimated SEK 8,000–10,000

Kvinna Mot Grönt (1932)

Price SEK 22,000 (€2,159)
Estimated SEK 20,000

Målaren I Ateljén (1955)

Price SEK 3,000 (€294)
Estimated SEK 2,000–3,000

Stilleben

Price SEK 1,500 (€140)
Estimated SEK 1,500
Stegen I Grottan by Evert LUNDQUIST

Stegen I Grottan

Price SEK 145,000 (€13,551)
Estimated SEK 125,000–150,000