By using our service you accept the use of cookies.

Francesca MASCITTI-LINDH

1931, Italy/Finland

Also known as: FML, FM, Lindh

Name Francesca MASCITTI-LINDH
Birth 1931

Francesca Mascitti-Lindh studied in Italy at Liceo Artistico delle Belle Artiand 1946-48, and in Finland at Institute of Industrial Arts 1949-52,

Francesca Lindh, italiensk/finländsk keramiker. Kom till Finland som 16-åring. Studerade vid Liceo Artistico delle belle Arti i Rom samt vid Konstindustriella läroverket i Helsingfors. Lindh var en tid knuten till Arabia. Hon är känd för sin innovativitet och djärvhet, hennes verk präglas av en organisk känsla med jordnära färger och slingrande dekorelement.

Source: www.bukowskismarket.com

Väggrelief, Arabia by Francesca MASCITTI-LINDH

Väggrelief, Arabia

Price SEK 1,100 (€116)
Estimated SEK 1,200
Floralt Motiv by Francesca MASCITTI-LINDH

Floralt Motiv

Price SEK 1,000 (€122)
Estimated SEK 1,500
Fat, Arabia, Finland, Stengods, Delvis Glaserad I Vitt, Grått Och Grönt, Ristad Dekor Av Träd by Francesca MASCITTI-LINDH

Fat, Arabia, Finland, Stengods, Delvis Glaserad I Vitt, Grått Och Grönt, Ristad Dekor Av Träd

Price SEK 1,900 (€207) Not sold
Estimated SEK 1,500