By using our service you accept the use of cookies.

Gustaf CEDERSTRÖM

1845–1933, Sweden

Also known as: CM

Name: Gustaf, Olof CEDERSTRÖM
Birth: 1845, Sweden
Died: 1933, Sweden

Gustavus Cederström studied for the Artist\'s Winge and Malmström in Stockholm, and Fagerlin in Dusseldorf and Léon Bonnat in Paris. He was Professor at the Royal Academy of Art 1887-1911, and its director from 1899 to 1911. His breakthrough came with the big screen \\\"Karl XII\\\'s likfärd\\\" (King of Sweden) 1878. At the World Exhibition in Paris in 1878, he won the second-class medal.
Represented: National Museum in Stockholm, Gothenburg Museum of Art, Malmö Museum, Lund University Art Museum, Uppsala University Library and Ateneum in Helsinki.

Source: Composed of a variety of sources from the internet.

Gustaf Olof Cederström föddes i Stockholm den 12 april 1845 som son till friherren och löjtnanten Carl Emanuel Cederström och friherrinnan Carolina Fredrika Theresia af Ugglas.
Nitton år gammal (1864) gick Cederström in som underlöjtnant vid Värmlands fältjägarkår. Sex år senare (1870) tog han dock avsked därifrån för att helt kunna ägna sig åt måleriet. Han studerade först i Düsseldorf där hans handledare hette Fagerlin, och sedan i Paris under den franske målaren Léon Bonnat (1833-1922). Trettiotre år gammal (1878) blev han ledamot av konstakademin och samma år gifte han sig med Amalia Katarina (Amy) Jaeder. 1887 blev han professor i figurteckning. En av hans bästa skapelser anses vara Karl XII:s likfärd (se bild). Tavlan ställde han ut på vårsalongen i Paris, och för dåtidens konstnärer var det en stor heder att överhuvudtaget bli antagen till salongen. Där vann han även en medalj för tavlan. Cederström dog den 12 april 1845 i Stockholm, 88 år gammal.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum, Lund Universitets konstmuseum, Uppsala Universitetsbibliotek och Ateneum i Helsingfors.

Source: http://www.historiesajten.se

Karolinsk Fanbärare by Gustaf CEDERSTRÖM

Karolinsk Fanbärare (-91)

Price SEK 13,000 (€1,435)
Estimated SEK 15,000–18,000
Svensk Soldat by Gustaf CEDERSTRÖM

Svensk Soldat (-99)

Price SEK 19,000 (€2,097)
Estimated SEK 12,000–15,000
Barinteriör by Gustaf CEDERSTRÖM

Barinteriör

Price SEK 44,000 (€4,897)
Estimated SEK 12,000
Karolin by Gustaf CEDERSTRÖM

Karolin (-79)

Price SEK 3,200 (€371)
Estimated SEK 2,500
Dragon Ferm by Gustaf CEDERSTRÖM

Dragon Ferm (-95)

Price SEK 32,000 (€3,611)
Estimated SEK 20,000–25,000
(2) Interiörer, Studier Till Cederströms Målning

(2) Interiörer, Studier Till Cederströms Målning "hos De Husvilla" (Executed ca.1894)

Price SEK 5,000 (€553)
Estimated SEK 8,000
Go Morron Gossar” - Karl Xii Hälsar Sina Karoliner by Gustaf CEDERSTRÖM

Go Morron Gossar” - Karl Xii Hälsar Sina Karoliner (-23)

Price SEK 90,000 (€10,121)
Estimated SEK 60,000–80,000
Karl Xii Hyllas by Gustaf CEDERSTRÖM

Karl Xii Hyllas (1921)

Price SEK 180,000 (€19,888)
Estimated SEK 200,000–250,000
Karolin - Ur Från Armfelts återtåg by Gustaf CEDERSTRÖM

Karolin - Ur Från Armfelts återtåg (-23)

Price SEK 65,000 (€7,182)
Estimated SEK 35,000–40,000
Albrecht Av Mecklenburg Hånas Av Drottning Margareta, Studie by Gustaf CEDERSTRÖM

Albrecht Av Mecklenburg Hånas Av Drottning Margareta, Studie (-76)

Price SEK 7,000 (€773)
Estimated SEK 8,000–10,000
Figurscen by Gustaf CEDERSTRÖM

Figurscen (-09)

Price SEK 12,000 (€1,329)
Estimated SEK 4,000
Skiss Till Interiör - Hem Till Husvilla by Gustaf CEDERSTRÖM

Skiss Till Interiör - Hem Till Husvilla (-94)

Price SEK 7,000 (€759)
Estimated SEK 5,000–6,000
Mazepa Och Karl Xii by Gustaf CEDERSTRÖM

Mazepa Och Karl Xii (1879)

Price SEK 170,000 (€17,695)
Estimated SEK 200,000–250,000
Väntande Karolin by Gustaf CEDERSTRÖM

Väntande Karolin (-18)

Price SEK 32,000 (€3,140)
Estimated SEK 8,000–10,000