By using our service you accept the use of cookies.

Gustaf MAGNUSSON

1890–1957, Sweden

Also known as: GM

Name: Gustaf MAGNUSSON
Birth: 1890, Sweden
Died: 1957

Gustaf Magnusson studerade vid Konstakademien i Stockholm. Han företog resor till Danmark, Norge, Tyskland och Italien. Han har porträtterat flera kungliga personer som bl.a. prins Eugen, G. Trolle-Bonde, borgmästare Fant, C Åderman.

Offentlig utsmyckning:
Gustaf Vasaskolan i Stockholm, Göteborgs konserthus

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, Munchen, Uffizierna, Florens, British museum, London och Brooklyn.

Kvinna På Klippor by Gustaf MAGNUSSON

Kvinna På Klippor (1942)

Price SEK 5,150 (€571)
Estimated SEK 6,000
Interiör Med Människor by Gustaf MAGNUSSON

Interiör Med Människor (1937)

Price SEK 5,000 (€565)
Estimated SEK 10,000
Berättelse I Bild by Gustaf MAGNUSSON

Berättelse I Bild (-14)

Price SEK 300 (€35)
Estimated SEK 1,000
Fjällmotiv Med Same by Gustaf MAGNUSSON

Fjällmotiv Med Same

Price SEK 450 (€55)
Estimated SEK 1,500
Modell Vid Klippa by Gustaf MAGNUSSON

Modell Vid Klippa (1944)

Price SEK 2,400 (€271)
Estimated SEK 4,000
Flicka Vid Strandkant by Gustaf MAGNUSSON

Flicka Vid Strandkant

Price SEK 1,000 (€113)
Estimated SEK 2,000
Tegelbärare Med Stadshuset I Fonden by Gustaf MAGNUSSON

Tegelbärare Med Stadshuset I Fonden (1925)

Price SEK 650 (€72)
Estimated SEK 800
Sagomotiv by Gustaf MAGNUSSON

Sagomotiv (19)

Price SEK 350 (€39)
Estimated SEK 1,000
Utsikt Från Söder by Gustaf MAGNUSSON

Utsikt Från Söder (1953)

Price SEK 0 (€0)
Not sold
Estimated SEK 5,000
Modell På Sängkanten by Gustaf MAGNUSSON

Modell På Sängkanten (1947)

Price SEK 2,500 (€257)
Estimated SEK 2,000