By using our service you accept the use of cookies.

Gustaf RYDBERG

1835–1933, Sweden

Also known as: GR

Name: Gustaf Fredrik RYDBERG
Birth: 1835, 13/9, Sweden
Died: 1933, Sweden

Gustaf Rydberg blev elev vid konstakademin i Köpenhamn 1852. Han fortsatte vid konstakademin i Stockholm 1857 och for 1859 till Düsseldorf. Där vistades han i fem år under handledning av Hans Fredrik Gude. Varje sommar besökte han Skåne. Efter hemkomsten blev Rydberg agré vid konstakademin 1866, där han hade sin första utställning samma år. Han betraktades då av flera kritiker som en av Sveriges mest levande yngre målare. 1868 följde han Karl XV till Norge och gjorde året därpå ytterligare en studieresa dit på kungens bekostnad. 1871 blev han ledamot av konstakademin. 1873 företog han en ny färd till Düsseldorf, där han vistades ungefär ett år. 1875 besökte han Paris, Belgien och Holland. Därefter var han bofast dels i Stockholm, dels vid Västerås och slutligen många år i Skåne. I samband med 85-årsdagen 1920 anordnade konstakademin i Stockholm en stor jubileumsutställning där inte mindre än 260 verk ställdes ut.
Rydberg målade framför allt Skånes natur. Hans små landskap har en lokal karaktär. Han väljer gärna måleriska motiv med bondgårdar och gamla kvarnar, men lika ofta enkla utsikter över slätt och sjö. Detaljstudiet är mycket noggrant och penselföringen säker. Ett antal av hans målningar finns att beskåda på Malmö Museum.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum, Ystad Museum,Konstakademien.

Källa: Sammansatt av olika källor från internet.

Dagen Gryr by Gustaf RYDBERG

Dagen Gryr (1865)

Price SEK 42,000 (€4,536)
Estimated SEK 20,000–25,000
Från Småländska Höglandet by Gustaf RYDBERG

Från Småländska Höglandet (1862)

Price SEK 8,500 (€918)
Estimated SEK 10,000–12,000
Kustlandskap by Gustaf RYDBERG

Kustlandskap (1862)

Price SEK 15,000 (€1,656)
Estimated SEK 18,000–20,000
Vinterlandskap Med Lekande Barn Och Hästekipage by Gustaf RYDBERG

Vinterlandskap Med Lekande Barn Och Hästekipage (1863)

Price SEK 14,000 (€1,574)
Estimated SEK 15,000–20,000
Bondgård - Falsterbo by Gustaf RYDBERG

Bondgård - Falsterbo (1900)

Price SEK 16,000 (€1,792)
Estimated SEK 20,000–25,000
Landskap Med Kvarn by Gustaf RYDBERG

Landskap Med Kvarn (-84)

Price SEK 15,500 (€1,696)
Estimated SEK 10,000
Motiv Från Wermland by Gustaf RYDBERG

Motiv Från Wermland (1865)

Price SEK 75,000 (€8,400)
Estimated SEK 75,000–100,000
Wattenfall I Wermland by Gustaf RYDBERG

Wattenfall I Wermland (1865)

Price SEK 61,000 (€6,964)
Estimated SEK 15,000
Sommardag, Arilds Läge by Gustaf RYDBERG

Sommardag, Arilds Läge (1894)

Price SEK 20,000 (€2,194)
Estimated SEK 20,000–25,000
Pickande Höns I Vårlandskap by Gustaf RYDBERG

Pickande Höns I Vårlandskap (-82)

Price SEK 3,300 (€358)
Estimated SEK 4,000–5,000
Landsväg Med Hus by Gustaf RYDBERG

Landsväg Med Hus

Price SEK 9,000 (€885)
Estimated SEK 10,000
Skotterup Fiskeläge - Danmark by Gustaf RYDBERG

Skotterup Fiskeläge - Danmark

Price SEK 26,000 (€2,487)
Estimated SEK 12,000–15,000
Vårlandskap Med Träd Vid Vatten by Gustaf RYDBERG

Vårlandskap Med Träd Vid Vatten

Price SEK 6,000 (€574)
Estimated SEK 8,000–10,000
Vår Vid älven - Landskap Med Gårdar by Gustaf RYDBERG

Vår Vid älven - Landskap Med Gårdar (1916)

Price SEK 20,000 (€1,913)
Estimated SEK 20,000–25,000

Skånemotiv

Price SEK 3,000 (€298)
Estimated SEK 3,500
Skånegård I Snö by Gustaf RYDBERG

Skånegård I Snö (1881)

Price SEK 34,000 (€3,205)
Estimated SEK 25,000–30,000
Vårlandskap Med Träd Vid Vatten by Gustaf RYDBERG

Vårlandskap Med Träd Vid Vatten

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 10,000–12,000