By using our service you accept the use of cookies.

Gustaf WOLMAR

1880–1971, Sweden

Also known as: GW, Andersson

Name Gustaf WOLMAR
Birth 1880, Sweden
Died 1971

Gustaf Wolmar (före 1898 Andersson) studerade för Christian Zarthmann i Köpenhamn. Han har målat porträtt, ofta av kvinnor och barn, öppna landskap med danska motiv, samt blomsterstilleben. Tekniken är säker och elegant, färgen harmonisk och klingande.
Representerad:
Moderna Muséet i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum, Statens Museum för Kunst i Köpenhamn, samt i flera danska provinsmuséer.

Source: Art Signature Dictionary

Interiör Med Kvinna by Gustaf WOLMAR

Interiör Med Kvinna

Price SEK 350 (€41)
Estimated SEK 1,500
Pojke I Dörröppning by Gustaf WOLMAR

Pojke I Dörröppning

Price SEK 2,100 (€237)
Estimated SEK 2,000