By using our service you accept the use of cookies.

Hjalmar TRAFVENFELT

1851–1937, Sweden

Also known as: Hjalmar Travenfeldt

Name: Hjalmar, Ludvig TRAFVENFELT
Birth: 1851, 11/10, Sweden
Died: 1937, 9/2, Sweden

Hjalmar Trafvenfelt var löjtnant/kapten vid Södermanlands Regemente. Vid slutet av 1870-talet studerade han konst för G.W. Palm samt för Viktor Forsell.

Source: Art Signature Dictionary

Insjölandskap by Hjalmar TRAFVENFELT

Insjölandskap (1890)

Price SEK 1,600 (€182)
Estimated SEK 2,000
Skeppsmotiv by Hjalmar TRAFVENFELT

Skeppsmotiv (-97)

Price SEK 400 (€46)
Estimated SEK 1,000
Strand Med Fiskebåtar by Hjalmar TRAFVENFELT

Strand Med Fiskebåtar

Price SEK 1,350 (€148)
Estimated SEK 2,000
Trädgårdsmotiv Med Körsbärsblom by Hjalmar TRAFVENFELT

Trädgårdsmotiv Med Körsbärsblom (1920)

Price SEK 3,600 (€345)
Estimated SEK 2,500